Łączka. Niezłomni i niezapomniani

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 15:29
Na warszawskich Powązkach pochowano zamordowanych niemal 70 lat temu Żołnierzy Niezłomnych. Jakie znaczenie ma ten pogrzeb?
Uroczysty pogrzeb ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono w latach 2012-2014 na powązkowskiej Łączce
Uroczysty pogrzeb ofiar terroru komunistycznego, których szczątki odnaleziono w latach 2012-2014 na powązkowskiej ŁączceFoto: PAP/Rafał Guz

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 września. 35 trumien ze szczątkami ofiar terroru komunistycznego zostało złożonych w panteonie-mauzoleum na Łączce na cmentarzu wojskowym. Pogrzeb miał wymiar symboliczny, ponieważ w ten sposób działacze antykomunistycznego podziemia, zamordowani w więzieniu na warszawskim Mokotowie, mają zostać przywróceni do narodowej pamięci.

Zobacz serwis specjalny
żołnierze wyklęci663wiki.jpg
Żołnierze Wyklęci

Przez wiele dziesięcioleci miejsce ich pochówku nie było znane oficjalnie (mówiło się o Łączce na warszawskich Powązkach), dopiero prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej badania historyczne pozwoliły na odnalezienie i identyfikację szczątków. Z bezimiennych mogił w kwaterze "Ł" ekshumowano szczątki około 200 osób, do tej pory zidentyfikowano 40.

Jakie znaczenie ma ten pogrzeb? Czy Żołnierze Niezłomni/Wyklęci trwale weszli do historii Polski? Gdzie jeszcze ich podziemna działalność budzi kontrowersje? Jak przechowywano o nich pamięć?

O tym porozmawiamy z Małgorzatą Szejnert, która pod koniec lat 80. jako pierwsza zajęła się tematem żołnierzy podziemia bez mogił i opisała poszukiwania ich grobów w książce "Śród żywych duchów", Karoliną Wichowską, autorką książki "Łączka", a także drem Tomaszem Łabuszewskim z IPN.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w poniedziałek (28.09) w godzinach 18.00-18.30. Program poprowadzi Bartosz Panek.

mc/bch

Czytaj także

Piłsudski. "Jeden z najbardziej udanych królów Polski"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 09:00
- Jego opinia o współczesnym pokoleniu Polaków byłaby krytyczna, ale on swoje też surowo oceniał - mówił w Dwójce historyk Dariusz Gawin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wiemy, kto dokonał zbrodni katyńskiej?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 20:00
- Edukować, edukować, jeszcze raz edukować - określił misję Muzeum Katyńskiego w Warszawie w dniu otwarcia nowej siedziby jego kierownik Sławomir Frątczak.
rozwiń zwiń