Celem współorganizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej festiwalu było pokazanie różnych wymiarów obecności nauki w kulturze i wzajemne relacje obu dziedzin. W ciągu sześciu dni publiczność miała okazję uczestniczyć w wykładach i dyskusjach prowadzonych m.in. przez ks. prof. Michała Hellera, a także światowej sławy naukowców, którzy przyjęli zaproszenie do Krakowa. A byli to: prof. John Gray - politolog, prof. John Barrow - kosmolog i fizyk teoretyczny i prof. Michael Arbib - matematyk, specjalista od neuronauki.
Poszczególne dni festiwalowe były poświęcone takim problemom jak: miejsce człowieka we wszechświecie, natura umysłu, przypadek, napięcie między nauką a duchowością i tzw. trzecia kultura. Spotkaniom towarzyszyły projekcje filmowe, koncerty i wystawy.
Jak powiedział niedawno dyrektor programowy festiwalu Copernicus, kosmolog, filozof i teolog ks. prof. Michał Heller, "nauka to jedna z najbardziej fascynujących przygód ludzkości, naznaczona zmaganiami z tajemnicami przyrody, ale też intelektualną radością poznawania. Rzadko jednak stawiamy sobie pytanie, w jak wielkim stopniu odkrycia naukowe kształtują nasz sposób postrzegania rzeczywistości i jak bardzo wpływają na całość tego, co nazywamy kulturą".
O festiwalu opowiadali goście "Skarbca Nauki Polskiej": prof. Bartosz Brożek, kognitywista, filozof i prawnik, członek rady programowej Copernicus Festival, oraz dr Grzegorz Jankowicz, krytyk, filozof literatury i tłumacz, dyrektor wykonawczy festiwalu.
Audycję prowadziła Katarzyna Kobylecka.
mc