Władysław Wagner. Uciekł z domu i opłynął świat

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 15:13
W "Atlasie polskich podróżników" będziemy rozmawiać o pierwszym polskim rejsie dookoła świata na jachcie żaglowym.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay/domena publiczna

Władysław Wagner (pierwszy z lewej) na żaglówce Zjawa w porcie w Southampton podczas rejsu dookoła świata; fot. wikimedia/domena publiczna Władysław Wagner (pierwszy z lewej) na żaglówce Zjawa w porcie w Southampton podczas rejsu dookoła świata; fot. wikimedia/domena publiczna

Powiedzieć, że Władysław Wagner wyruszał w podróż bez rozgłosu, to trochę za mało - bo przecież 19-letni Władek rzucił się na głęboką wodę w tajemnicy przed najbliższą rodziną. Dopuścił się wręcz oszustwa, mówiąc, że wyrusza w krótką wakacyjną wycieczkę po Bałtyku.

Był niedoświadczony i nie miał pieniędzy. Bardzo mocno wierzył jednak w swoje przedsięwzięcie i choć gdyby kierować się czysto racjonalnymi przesłankami​, należało by nazwać je lekkomyślnością, to Wagner udowodnił,​ że niemożliwe nie istnieje. Miał kłopotliwych albo tajemnicznych załogantów, w Austrialii trafił na prawdziwych przyjaciół, ale z powodu wojny nie wrócił już do Polski.

O Władysławie Wagnerze opowie kpt. Mirek Lewiński,​ który na jachcie "Ulisses" opłynął świat śladami podróżnika.

***

Na "Atlas polskich podróżników" w sobotę (18.06) w godz. 22.00-23.00 zaprasza Bartosz Panek.

mc/bch

Czytaj także

Polka, która poznała sekrety szamanów Syberii

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 16:00
– W Polsce jest zapomniana, a w Wielkiej Brytanii Marię Czaplicką wymienia się jednym tchem razem z Bronisławem Malinowskim – mówił antropolog dr Łukasz Smyrski z UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzego Lotha pionierska podróż po Afryce

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:31
- Ten polski geograf w 1929 roku przemierzył 31 760 km, z czego na ląd przypadało prawie 16 tysięcy kilometrów - mówił w audycji "Atlas polskich podróżników" afrykanista prof. Jan Milewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czesław Mystkowski - zapomniany polski Gauguin

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:00
- W latach 30. XX wieku Mystkowski był wymieniany w czołówce artystów tworzących w Indiach Holenderskich. On wówczas nie był anonimowy - mówiła o polskim malarzu Joanna Wacławek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Muratowicz polskiego króla u szacha Persji bronił

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2015 13:29
- Sefer Muratowicz musiał zwalczać czarny pijar moskiewski, że król Polski nic nie znaczy i jest nawet wasalem carów - opowiadali goście "Atlasu polskich podróżników".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lodowiec Bernadzikiewicza i inne polskie nazwy na Spitsbergenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 17:54
- Na Ziemi Torella od 1934 roku widnieją takie nazwy jak: Góra Kopernika i Góra Curie-Skłodowskiej, a także Góry Piłsudskiego - mówił o pionierskiej wyprawie Stefana Bernadzikiewicza prof. Jan Szupryczyński.
rozwiń zwiń