W audycjach z cyklu „W stronę sztuki” dr Bożena Fabiani podejmuje w marcu nowy temat: mecenat rodziny Medyceuszy.
Medyceusze, początkowo kupcy i bankierzy stali się jednym z najpotężniejszych rodów we Włoszech, jak i w całej Europie - z ich rodu wywodziło się dwóch papieży, a także dwie francuskie królowe: Katarzyna i Maria Medycejska. Rządzili Florencją od XV do XVIII wieku; niewątpliwie najwybitniejszym przedstawicielem Medyceuszy był Wawrzyniec Wspaniały - dyplomata, bankier, ale i wielbiciel sztuki. To przy jego stole jadali Leonardo da Vinci, Botticelli i Michał Anioł. Florencja pod rządami Medyceuszy - Cosmy i Lorenza stała się kolebką humanistycznej nowej myśli, kolebką renesansu - dopiero potem idee renesansu rozprzestrzeniły się po innych włoskich miastach (zwłaszcza Rzymie), przeniknęły do Francji, a dalej innych państw europejskich.
W kolejnych audycjach (od marca do maja) dr Bożena Fabiani przedstawi ważnych przedstawicieli tego rodu i przypomni sylwetki artystów, którzy korzystali z tego mecenatu.
W marcu:
Audycja 1 - (1 marca) – O Giovannim di Bici de Medici (1360-1428), pierwszym wielkim bankierze w tej rodzinie i zleceniodawcy kilku ważnych budowli we Florencji.
Audycje 2 i 3 - (8 i 15 marca) – O genialnym architekcie Filippo Brunelleschi pozostającym na usługach Giovanniego di Bici de Medici – twórcy kopuły na katedrze Santa Maria dei Fiori we Florencji
Audycje 4 i 5 – 22 i 29 marca – Poświęcone życiu i działalności Cosmy Medyceusza (1389-1464) – czołowego polityka Florencji i wybitnego mecenasa literatów i artystów, kolekcjonera rękopisów starożytnych.