Kolekcja Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 16:00
W sumie to blisko tysiąc prac, z czego około pięćset stanowią dzieła nowoczesnej i współczesnej sztuki polskiej. To kolekcja Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego. Dzieła oglądać można w toruńskim CSW na wystawie "Nie pytaj o Polskę. Z kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego".
W toruńskim CSW powstaje wystawa pt. Nie pytaj o Polskę. Z kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego.
W toruńskim CSW powstaje wystawa pt. "Nie pytaj o Polskę. Z kolekcji Katarzyny Szafrańskiej i Wojciecha Szafrańskiego".Foto: Shutterstock

W kolekcji znajduje się m.in.: klasyka (m.in. Henryk Stażewski, Andrzej Wróblewski, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor, Maria Jarema, Jadwiga Maziarska), ekspresja lat 80. (Ryszard Grzyb, Jarosław Modzelewski, Edward Dwurnik), sztuka krytyczna z dekady lat 90. (Zbigniew Libera), jak i dzieła najmłodszej generacji (Karolina Jabłońska, Martyna Czech), by wymienić tylko kilka istotniejszych nurtów i postaci. W ramach każdej z kolekcji figuracja spotyka się z abstrakcją, a różnorodność ta jest dodatkowo potęgowana obecnością rozmaitych mediów: malarstwa, rzeźby, obiektów, fotografii, instalacji, kolaży…

Kolekcjonowane dzieła składają się na opowieść o Polsce, polskim społeczeństwie i polskiej sytuacji historyczno-politycznej w XX i XXI wieku. O ekspozycji porozmawialiśmy z kuratorką, historyczką sztuki - Martą Smolińską. 

Ponadto w audycji:

  • Filip Bajon o przygotowaniach do filmu fabularnego o Gdańsku. Ma w nim zawrzeć dwieście lat historii miasta, w formie dwunastu sekwencji z wielkich momentów jego dziejów,
  • rekomendacja literacka Jerzego Mazzolla - wirtuoza klarnetu basowego,
  • książka-reportaż "Śladami Pana Tadeusza", czyli podróż do miejsc, gdzie powstała słynna epopeja i które poeta opisał w swoim dziele,
  • spektakl "Zamach na Narodowy Stary Teatr" w Krakowie w reż. Jakuba Skrzywanka,
  • Płyta Tygodnia.

*** 

Na audycję Poranek Dwójki w środę (19 lutego) w godz. 6.00- 9.00 zaprosił Marcin Pesta

zch/pg

Zobacz więcej na temat: Marcin Pesta sztuka współczesna
Czytaj także

"Witkacy. Biografia". Autor: najważniejszą kobietą w jego życiu była matka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 12:10
- Słodkie obrazki z dzieciństwa Witkacego, które przedstawiam, to bardziej pomnik dla jego mamy, Marii Witkiewiczowej. Chciałem wyciągnąć tę osobę trochę z cienia: że nie tylko ojciec i jego "Listy do syna", które były wcześniej źródłem wszelkich możliwych cytatów - mówił w Dwójce Przemysław Pawlak, autor książki "Witkacy. Biografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Sienkiewicz – głos w sprawie polaryzacji polskiego narodu

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 11:53
"Wiry" to zapomniana powieść Henryka Sienkiewicza. Została napisana jako odpowiedź na rewolucję 1905 roku. - Powieść ta nabiera znaczeń w sytuacji kryzysu, czy wręcz konfliktu, z którym mamy do czynienia w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił w Dwójce prof. Tomasz Sobieraj, historyk literatury.
rozwiń zwiń