Włoskie spojrzenie na tryumf Sobieskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2013 22:00
W "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o książce "Turczyn pod Wiedniem", która daje nową perspektywę w postrzeganiu słynnej polskiej odsieczy z roku 1683.
Włoskie spojrzenie na tryumf Sobieskiego
Foto: materiały promocyjne

"Rok 1683, odsiecz wiedeńska: przynajmniej raz porozmawiamy o tym ważnym wydarzeniu nie z okazji rocznic czy tym podobnych, ale wyłącznie dlatego, że uważamy, iż warto to zrobić" - pisze we wstępie do książki "Turczyn pod Wiedniem" autorstwa prof. Franco Cardiniego, Guido Vannini.

Dzieło wybitnego włoskiego mediewisty jest kolejnym głosem w dyskusji o wpływie zwycięstwa Jana III Sobieskiego na kształt współczesnej Europy. Czy Wiedeń 1683 r., podobnie jak Lepanto 1571 r., Jerozolima 1099 r. czy Poitiers 732 r. były kolejnymi etapami "starcia się dwóch cywilizacji”? Czy raczej tylko epizodami w mającym ponad tysiącletnią tradycję współistnienia nad brzegami "płynnego kontynentu", jakim było Morze Śródziemne, kultur, które żyły tymi samymi wartościami?

Na spotkanie z prof. Franco Cardinim zaprasza Hanna Maria Giza.

18 lutego (poniedziałek) godz. 15.00.

Czytaj także

Tablica jest za skromna, chcą postawić pomnik

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 01:00
Krakowscy bracia kurkowi i członkowie Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego planują postawić w Wiedniu pomnik Jana III Sobieskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie zwycięstwo bez żadnych korzyści

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 10:54
Temat bitwy wiedeńskiej 1683 roku powrócił za sprawą filmu włosko-polskiej koprodukcji. Historycy na wiedeńską wiktorię patrzą chłodnym okiem. Tłumaczą też dlaczego Polska nie odniosła z tego zwycięstwa żadnych korzyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walc wiedeński - wielka sztuka czy tania rozrywka?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 19:01
Fryderyk Chopin twierdził, że miłość do walca jest dowodem zepsutego smaku. Czy zatem melomani zasiadający w fotelach Złotej Sali wiedeńskiego Musikverein podczas koncertu noworocznego, to "filisterscy" strażnicy eksponatów z muzeum XIX-wiecznych osobliwości?
rozwiń zwiń