Na Dzikim Zachodzie Sergia Leone

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 19:00
O człowieku, który przełamał monopol Stanów Zjednoczonych na tworzenie westernów, wypromował Clinta Eastwooda i kilka znakomitych utworów Ennia Morricone porozmawiamy w czwartkowym "Sezonie na Dwójkę".
Marianne Koch i Clint Eastwood w filmie Sergia Leone Za garść dolarów
Marianne Koch i Clint Eastwood w filmie Sergia Leone "Za garść dolarów"Foto: DPA/PAP

Początkowo jego filmy spotykała ostra krytyka. Amerykanie zżymali się na europejskiego twórcę, który majstruje przy ich tradycji. Europejczycy nie od razu dostrzegli tkwiącą w jego filmach ironię. Z czasem stał się jednak klasykiem westernu, spaghetti westernu.

O operowej formie, świecie przemocy i chciwości, ale również przyjaźni i wolności w filmach Sergia Leone porozmawiamy w "Rozmach po zmroku". Goście: Tomasz Jopkiewicz - krytyk muzyczny, znawca westernu; prof. Zbigniew Lewicki - amerykanista oraz Marcin Kryształowicz - reżyser filmowy, twórca "Eukaliptusa".

Na audycję zaprasza Michał Nowak.

9 stycznia (czwartek), godz. 18.00 - 19.00

Michał
Michał Nowak w miasteczku filmowym Sierra Leone


 

Zobacz więcej na temat: Dwójka FILM
Czytaj także

Jak Gałczyński nie został aktorem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 11:00
- Gałczyński próbował uczyć się aktorstwa, ale nie nadawał się do tego, ponieważ był zbyt prawdziwy. Był za bardzo poetą, żeby być aktorem - mówiła w Dwójce Anna Arno, autorka książki "Konstanty Ildefons Gałczyński. Niebezpieczny poeta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kluczem do zrozumienia Marka Grechuty jest jego choroba"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 10:00
- Widzom, którzy oglądali jego koncerty mogło się czasem wydawać, że jest nietrzeźwy, a on w tym czasie przeżywał atak choroby - mówiła w Dwójce Marta Stokfisz, autorka książki "Chwile, których nie znamy. Opowieść o Marku Grechucie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce brakuje rozliczeniowego kina politycznego

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 21:00
- Filmy opowiadają o stanie wojennym albo z perspektywy osobistej, intymnej, albo z perspektywy ulicy. Nie próbujemy jednak mówić o mechanizmach tych wydarzeń. Choćby o relacjach Jaruzelskiego z Breżniewem... - mówił w przededniu rocznicy 13 grudnia Jarosław Jakubowski, autor słynnej sztuki "Generał".
rozwiń zwiń