Twoje miejsce na Mapie Kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 08:40
Z okazji Roku Kolberga Narodowe Centrum Kultury zachęca do wnikliwego obserwowania i dokumentowania otaczającej rzeczywistości. Szczegóły niecodziennego konkursu w audycji "Wybieram Dwójkę".
Twoje miejsce na Mapie Kultury
Foto: materiały promocyjne

Rok Kolberga to nie tylko czas popularyzacji folkloru, ale też poznawania szeroko rozumianej tradycji, obecnej na co dzień, pozwalającej na lepsze rozumienie współczesnego, również miejskiego świata.

Konkurs Mapy Kulury rozpoczął się 1 lutego i jest prowadzony co miesiąc. Pod koniec miesiąca wybierany jest autor, który najbardziej wnikliwie i ciekawie opisze jakiś aspekt swojej lokalnej kultury - ludzi, miejsca, klimaty (obrzędy, zwyczaje, legendy). Wpisy można urozmaicać nagraniami audio i wideo, autorskimi zdjęciami, bądź zdjęciami pozyskanymi z archiwów. Można zamieszczać wywiady, reportaże, eseje.

Zwycięzcę ostatniego dnia każdego miesiąca wybierze jury, w skład którego wchodzą doświadczeni redaktorzy portali Narodowego Centrum Kultury – Mapy Kultury i Platformy Kultury. Nagrodą w lutym będzie zestaw składający się z książki "Polska w podróży” , czyli albumu prezentującego wybrane fotografie Zofii Chomętowskiej, książki "Fantastyczny Kraków” Pawła Dunina-Wąsowicza, płyty zespołu Biff, notesu Mapy Kultury i kubka Narodowego Centrum Kultury.

O konkursie porozmawiamy z redaktor naczelną Mapy Kultury, Joanną Krupą. Poza tym w "Wybieram Dwójkę" zapowiemy premierę "Bramy raju" w reżyserii Pawła Passiniego w Teatrze współczesnym we Wrocławiu i zaprosimy na nowe wystawy do Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Erwin van Doorn & Inge Nabuurs zaprezentują ekspozycję "Morze oczekuje Twojego powrotu", Karol Radziszewski - "Pozdrowienia z Ameryki!", a artyści z chilijskiej grupy Caja Nagra - "La forma del diablo". Audycję poprowadzi Justyna Piernik.

18 lutego (wtorek), godz. 16.00-18.00

mapakultury.pl/mm

Zobacz więcej na temat: Oskar Kolberg SZTUKA TEATR
Czytaj także

Oskar Kolberg wraca pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 09:30
- Z badań wynika, że tylko 8 procent Polaków rozpoznaje nazwisko tego badacza. Głównym celem Roku Oskara Kolberga jest więc przypomnienie jego sylwetki i wielkiego dorobku - mówił Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, zapowiadając obchody rocznicy 200. urodzin wybitnego etnografa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga - wspomnienie o wielkim etnografie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 14:06
Oskar Kolberg to etnograf, folklorysta, autor jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu. Tymczasem, jak wynika z badań Instytutu Muzyki i Tańca, tylko 8,7 proc. Polaków wie, kim był. Czwórka postanowiła to zmienić.
rozwiń zwiń