Kim był Michał Waszyński?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 19:00
Jeden z najbardziej płodnych reżyserów kina międzywojennego, autor m.in. takich filmów jak "Znachor", "Pieśniarz Warszawy", "Dybuk" czy "Dodek na froncie", naprawdę nazywał się Mosze Waks. O jego tajemnicach porozmawiamy w środowe popołudnie.
Kim był Michał Waszyński?
Foto: alexsaes/sxc.hu/cc

Nasz bohater często zmieniał swoją tożsamość i podawał w autobiografii sprzeczne informacje. Otwarcie przyznawał się do homoseksualizmu, kreował na dandysa, a we Włoszech, gdzie mieszkał po wojnie - na księcia. Dlatego tytuł biografii pióra Samuela Blumenfelda brzmi "Człowiek, który chciał zostać księciem".

Do dzisiaj trudno ustalić, co w życiu Michała Waszyńskiego było prawdą, a co mistyfikacją. O tym, jak dzisiaj jest on postrzegany, opowiedzą w Dwójce Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, który zajmował się rekonstrukcja cyfrową filmów Waszyńskiego, oraz Łukasz M. Maciejewski, autor scenariusza do przygotowywanego filmu o reżyserze.

W audycji będzie również mowa o pierwszym powojennym filmie Waszyńskiego "Wielka droga" z 1946 roku - obraz został zrealizowany przez czołówkę filmową II Korpusu Polskiego i w Polsce mógł być pokazany dopiero po kilkudziesięciu latach...

Na "Kwadrans bez muzyki" zaprasza Dawid Dziedziczak.

15 października (środa), godz. 15.00-15.15

mm/jp

Zobacz więcej na temat: FILM II Rzeczpospolita kino
Czytaj także

Obrazy i transatlantyki. Sztuka II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 21:43
W warszawskiej "Zachęcie" oficjalnie otwarto wystawę "Sztuka wszędzie”. Od wtorku będzie czynna dla publiczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tramwaje w kształcie łodzi promowały Bałtyk

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 20:00
Warszawiaka mogła niewiele obchodzić polityka morska. Sztuki wizualne były dobrym sposobem na przekonanie podatników do budowy portu, chociaż z jakością tych dzieł bywało różnie...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sztuka użytkowa łączyła Polaków

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 22:00
– Punktem kulminacyjnym art déco była wystawa Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu w 1925 roku, podczas której wielu projektantów pokazało wspaniałe przykłady sztuki użytkowej, a Polacy otrzymali ponad dwieście nagród – opowiadała w "Sezonie na Dwójkę" prof. Czesława Frejlich.
rozwiń zwiń