Panufnik na fagot, na płytach i do tańca

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:00
Czy wspomnienia tych, którzy znali kompozytora i współpracowali z nim, przynoszą nowe spojrzenie na jego osobę i twórczość?
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika odwołuje się do polskiej tradycji patriotycznej oraz religijnej. Czy taka muzyka sprawdza się w balecie? O tym mówił będzie choreograf  Gray Veredon
Sinfonia Sacra Andrzeja Panufnika odwołuje się do polskiej tradycji patriotycznej oraz religijnej. Czy taka muzyka sprawdza się w balecie? O tym mówił będzie choreograf Gray VeredonFoto: Kryziz Bonny / flickr / cc

Powoli dobiega końca nasza podróż śladami Andrzeja Panufnika. Po licznych rozmowach z członkami jego rodziny, bliskimi przyjaciółmi i muzykami, dla których pisał swoje kompozycje, wyłania się wciąż ten sam obraz człowieka niezwykle eleganckiego, powściągliwego, życzliwego i w gruncie rzeczy zamkniętego, broniącego nie tylko swojej prywatności, ale też niezbyt chętnie komentującego swoją twórczość.
W najbliższej audycji porozmawiamy z Robertem Thompsonem, dla którego powstała jedna z późniejszych kompozycji Andrzeja Panufnika - Koncert fagotowy. Utwór wyjątkowy, pisany z myślą o postaci księdza Jerzego Popiełuszki.
Połączymy się także z szefem nieistniejącej już wytwórni Unicorn Johnem Goldsmithem, by porozmawiać o nagraniach dzieł Panufnika zrealizowanych ze znakomitymi dyrygentami: Lepoldem Stokowskim i Jaschą Horensteinem.
Porozmawiamy także z brytyjskim choreografem Grayem Veredonem, który na deski baletowe przeniósł najpopularniejszą kompozycję Panufnika - Sinfonię Sacra.

Na audycję "Stulecie Panufnika" zapraszamy w sobotę (15.11) w godz. 12.00-13.00. Program poprowadzą Michał Nowak i Agata Kwiecińska .

mm

Czytaj także

Nie znał Beatlesów, uwielbiał Gershwina i Davisa. Andrzej Panufnik w oczach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 16:00
On w młodości przesiadywał w klubach nocnych; ona woli wódkę od zupy szczawiowej mamy. On został cenionym DJ-em i grafikiem, ona - kompozytorką. Jaki wpływ wywarł Andrzej Panufnik na Jeremiego i Roxannę? Z dziećmi wybitnego twórcy rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Stulecie Panufnika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Andrzej Panufnik wprowadził dawną muzykę angielską do Birmingham

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 10:00
- Już w pierwszym sezonie z naszą orkiestrą wprowadził do repertuaru utwory Purcella, Avisona czy Boyce'a. Przed epoką wykonawstwa historycznego to było prawdziwie rewolucyjne podejście, które zaskoczyło lokalną publiczność - opowiadał Richard Bratby, archiwista City of Birmingham Symphony Orchestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panufnik nieufny, bał się rozmawiać. Ze wspomnień Stanisława Skrowaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 20:00
Znakomity kompozytor i dyrygent opowiadał w Dwójce o swojej kilkudziesięcioletniej przyjaźni z Andrzejem Panufnikiem. Jak się okazało, nie brakowało w tej historii chwil trudnych.
rozwiń zwiń