Dramatyczna sytuacja Dramatycznego?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Rozmowa z Janem Gondowiczem, który 1 stycznia został konsultantem programowym w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy powstał z połączenia dwóch scen: Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy powstał z połączenia dwóch scen: Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatru Na Woli im. Tadeusza ŁomnickiegoFoto: Cezary p/Wikimedia/cc

 

Wokół Teatru Dramatycznego toczy się obecnie burzliwa dyskusja w prasie, pojawia się wiele głosów krytycznych i opinii, że eksperyment z połączeniem scen się nie udał, a placówce brakuje sukcesu i jest w gruncie rzeczy jedną z wielu scen w Warszawie.

Z drugiej strony pojawiła się choćby opinia Piotra Dudy, kierownika artystycznego Teatru Mazowieckiego, który broni idei Słobodzianka i zwraca uwagę na dużą publiczność teatru, konsekwentne budowanie zespołu i wysokie postawienie sobie poprzeczki.

Po 8.35 zapytamy Jana Gondowicza, krytyka literackiego i tłumacza, co sądzi o tych opiniach, na czym ma polegać jego rola jako konsultanta programowego oraz jakie pomysły repertuarowe będzie przedstawiał dyrektorowi.

Natomiast po 7.35 zaprosimy do Domu Spotkań z Historią w Warszawie na promocję książki "Wojna na Kaszubach. Pamięć polskich i niemieckich świadków" w opracowaniu Rolanda Borchersa i Katarzyny Madoń-Mitzner.

Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki" jest świeżo wydany "Salzburg Recital" Grigorija Sokołowa , koncert, który był jednocześnie inauguracją współpracy rosyjskiego pianisty z firmą Deutsche Grammophon.

Poza tym w audycji "Słowo na dzień", "Piosenka z rekomendacją" (od Agaty Buzek), "Archiwalnia", przegląd prasy oraz wiadomości kulturalne.

***

Na "Poranek Dwójki" zapraszamy w piątek (30.01) w godzinach 6.00-9.00. Program poprowadzi Paweł Siwek .

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Jan Gondowicz TEATR Warszawa
Czytaj także

Ilu było esbeków w Węgrowie i co Baudelaire robił z kotem?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 01:00
Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w nowej publikacji Jana Gondowicza "Duch opowieści". - W pięciu słowach: to książka o sposobach użytkowania wyobraźni - mówił wybitny erudyta w audycji "Sezon na Dwójkę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieła Witkacego są jak zastrzyk z kiełbasy myśliwskiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 23:00
- W trakcie lektury "Elementów logiki formalnej i metodologii nauk" Kotarbińskiego Witkiewicz zanotował pomysł na nazwisko postaci literackiej. Brzmiało ono "Dech-zapieralski" - mówił Jan Gondowicz. - I taki właśnie był Witkacy. Nawet jeśli się o nim niewiele wiedziało, i tak robił kolosalne wrażenie.
rozwiń zwiń