Wiesław Juszczak. Eliot, Tolkien i podróże

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 15:55
W "Strefie literatury" spotkamy się z prof. Wiesławem Juszczakiem, historykiem i teoretykiem sztuki, eseistą, a także tłumaczem.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: xlibber/flickr/CC BY-SA 2.0

"Jak każdy wielki utwór wielkiego artysty Coctail party pozostanie na zawsze nierozwikłaną zagadką, zawsze żywym arcydziełem dramatycznej sztuki, budzącym niepokój, przybliżającym nas do krawędzi tej niezgłębionej otchłani, jaką zwykliśmy nazywać rzeczywistością" - tak o jednym z dramatów Thomasa Stearnsa Eliota napisał prof. Wiesław Juszczak. Właśnie ukazał się jego przekład czterech, późnych tzw. salonowych sztuk wybitnego poety.

Prof. Wiesław Juszczak jest historykiem i teoretykiem sztuki, eseistą, tłumaczem m.in. wierszy Williama Blake'a i opowiadań Karen Blixen. Jego zainteresowania dotyczą też filozofii greckiej i antycznego dramatu, literatury, filmu, historii religii. Tym zagadnieniom poświęcone są jego ostatnie książki "Wędrówka do źródeł" oraz "Poeta i mit".

W audycji prof. Wiesław Juszczak opowie o pracy nad przekładami "Czterech dramatów" Eliota, a także o swoich fascynacjach religią, podróżami, muzyką, filmem i powieściami Tolkiena.

***

Na "Strefę literatury" (z podcyklu "Dwukropek") - w niedzielę (15.01) w godz. 21.00-22.00 - zaprasza Dorota Gacek.

jp


Czytaj także

Ryszard Przybylski. Profesor wśród ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 12:00
– W swoich książkach prowadził raczej rozmowy z czytelnikiem. To nie był język wykładu czy dyskursu naukowego – powiedział eseista Dariusz Czaja o Ryszardzie Przybylskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 14:00
To słowa Antona Czechowa, który odbył podróż na "wyspę przestępców". Sto lat później - w 1990 roku jego tropem podążył Leonid Bieżyn, próbując odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę skłoniło pisarza do tej niebezpiecznej wyprawy do "jądra ciemności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pilch w sensie ścisłym". Życiorys otwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 21:03
Jak pisze się biografię żyjącego człowieka? Szczerą opowieść o kimś, kto jest moim przyjacielem? Jak opisać jego nałogi, upadki, zdrady? I nie stracić przy tym jego przyjaźni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:00
– Właściwie nie było żadnej słownej komunikacji między nami. Różewicz szedł wyrzucić śmieci, a ja to fotografowałem – mówił Adam Hawałej o happeningu poety udokumentowanym w książce "Śmietnik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura i śmierć, czyli jak rozmawiać ze zmarłymi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 14:24
– Śmierć jest w literaturze opisywana czasem mistycznie, jak w wierszu Norwida "Na zgon śp. Józefa Z.", a czasem radośnie, jak w utworze Zbigniewa Jankowskiego "Narodziny drugie"– mówił o. Jacek Salij.
rozwiń zwiń