OGLĄDAJ WIDEO:
[YouTube/Dwójka]
Po wielkim sukcesie awangardowych interpretacji fragmentów dzieł najważniejszych polskich kompozytorów ubiegłego wieku przyszedł czas na inspiracje utworami kompozytorek. Gwiazdorski oktet Marka Pospieszalskiego (w składzie m.in. Tomasz Dąbrowski, Piotr Chęcki, Szymon Mika) wystąpił w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Zespół Marka Pospieszalskiego
Pierwsza płyta oktetu otworzyła Markowi Pospieszalskiemu drogę do międzynarodowej autorskiej kariery. Nagranie zaowocowało kontraktem płytowym z jedną z najbardziej prestiżowych europejskich wytwórni zajmujących się muzyką improwizowaną Clean Feed Records. Dzięki temu muzyka oktetu dotarła do szerokiego grona zagranicznych słuchaczy i przyniosła pochlebne recenzje ukazujące się w prasie w wielu krajach Starego Kontynentu.
Portugalski wydawca zaprosił pod swoje skrzydła także kwartet polskiego saksofonisty i opublikował kilka miesięcy później album "Dürer's Mother", a pod koniec tego miesiąca wyda drugi krążek oktetu. Pospieszalski w plebiscycie magazynu "Jazz Forum" został okrzyknięty muzykiem roku 2022, a płyta "Polish Composers of the 20th Century" została uznana za album roku 2022.
Lider tak komentuje sukces oktetu: Włożyłem wiele energii i serca w stworzenie tego projektu, ale zupełnie się nie spodziewałem, że muzyka, która jest tak otwarta i niezależna będzie tak szeroko odebrana. Zespół jest duży, a kiedy nagrywaliśmy ten materiał, był środek pandemii i w najśmielszych snach nie oczekiwałem, że będzie nam dane grać z oktetem koncerty. W zasadzie teraz jest to mój główny skład, z którym gram najwięcej.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
Włodzimierz Kotoński, Tadeusz Baird, Jan Krenz, Roman Palester, Witold Szalonek, Andrzej Panufnik czy Bogusław Schaeffer - utwory m.in. tych kompozytorów były inspiracją dla materiału "Polish Composers of the 20th Century". Dwudziestowieczne utwory zostały przetransformowane na język XXI wieku.
To pewien klucz, według którego się poruszałem, tworząc wariacje na temat utworów polskich mistrzów kompozycji XX w. Chwytałem się małych fragmentów, z których rozwijałem własne transowe, minimalistyczne, długie formy. Moje pierwsze wrażenie przy pracy nad nowymi utworami było takie, że polskie kompozytorki XX w. są znacznie bardziej radykalne niż kompozytorzy - mówił Marek Pospieszalski w Dwójce.
Wśród kompozytorek, których muzyka stała się podstawą do utworów zawartych na nadchodzącej płycie, można wymienić takie artystki jak m.in.: Elżbieta Sikora, Grażyna Bacewicz, Barbara Buczek, Grażyna Pstrokońska-Nawratil czy Agata Zubel.
Skład:
Marek Pospieszalski - saksofony, flet, klarnet, magnetofon szpulowy
Piotr Chęcki - saksofony
Tomasz Dąbrowski - trąbka
Tomasz Sroczyński - altówka
Szymon Mika - gitara
Grzegorz Tarwid - fortepian
Max Mucha - kontrabas
Qba Janicki - perkusja i elektronika
Koncert poprowadził Roch Siciński.
Marek Pospieszalski - multiinstrumentalista, bandleader i kompozytor. Urodził się w Częstochowie, gdzie ukończył szkołę muzyczną w klasie klarnetu. Ogromny wpływ na jego ukształtowanie miała muzykująca rodzina oraz środowisko skupione wokół zespołu Tie Break. Od najmłodszych lat zafascynowany awangardą jazzową, muzyką improwizowaną oraz nowymi brzmieniami, otwarty na wszelkie muzyczne gatunki. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Przez prestiżowy niemiecki magazyn JazzThing został wybrany na listę 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie. Poza oktetem prowadzi m.in. własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim) oraz duet Malediwy z Qbą Janickim.
***
Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (16.06) w godz. 18.00-19.00. Sponsorem cyklu jest PKO Bank Polski.