ZOBACZ WIDEO:
[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]
Marek Kądziela ADHD ponownie na scenie
Zespół powraca na scenę po siedmiu latach milczenia.
W skład kwartetu wchodzą znakomici muzycy z Danii, Polski i Niemiec, z legendarnym klarnecistą basowym Rudim Mahallem, o którym lider Marek Kądziela mówi: Rudi jest współczesną emanacją takich gigantów jazzu jak Thelonious Monk czy Eric Dolphy. Jest freejazowym ortodoksem, dla którego bardzo ważny jest swing. Tutaj zawsze mieliśmy konsensus, bo swing i język be bopu są dla mnie czymś naturalnym – to była pierwsza muzyka, której się nauczyłem.
Jesienny jazz
Zespół Marek Kądziela ADHD powstał w 2013 roku, a po serii świetnie przyjętych koncertów wydał płytę "In Bloom" (2015). Grupa wykonuje utwory autorstwa lidera, a styl jego kompozycji oscyluje między jazzem europejskim a muzyką improwizowaną, pełną zaskakujących melodii oraz dynamicznej rytmiki.
Kompozycje, które stworzyłem na drugą edycję mojego zespołu, niosą ze sobą pewną dozę nostalgii, stąd jesienny tytuł "In the fall". Nie wiem, jak będzie z tą nostalgią w praktyce, kiedy do tych kompozycji dorwą się koledzy z zespołu, ale na pewno poza porywczymi, be bopowymi frazami nie zabraknie klimatycznych ballad - mówi o nowym repertuarze gitarzysta Marek Kądziela.
Skład:
Marek Kądziela - gitara
Rudi Mahall - klarnet basowy
Jakub Mielcarek - kontrabas
Kasper Tom Christiansen - perkusja
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
Prowadzenie koncertu - Roch Siciński.
Zobacz wywiad z Markiem Kądzielą:
[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]
***
Marek Kądziela – gitarzysta, kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych. Laureat licznych konkursów oraz lider uznanych formacji muzycznych. Zapraszany do rozmaitych projektów od jazzu przez folk po muzykę współczesną i eksperymentalną. Muzyk aktywnie koncertujący oraz doświadczony pedagog i animator kultury. Absolwent gitary jazzowej oraz kompozycji w The Carl Nielsen Academy of Music w Danii. Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych i jest kierownikiem Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współpracował z takimi artystami jak Steven Bernstein, Rudi Mahall, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Michał Urbaniak, Marcin Masecki czy Maciej Obara.
***
Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest nieprzerwanie od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Maciej Obara, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).
Pomysłodawczynią cyklu jest dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko.
***
Do wysłuchania i obejrzenia koncertu z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (17.11) w godz. 18.00-19.00.
pg