Edward Munch. Od osobistych przeżyć do malarskiego arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 22:00
Gościem audycji "Rozmowy po zmroku" była Marta Motyl - pisarka i historyczka sztuki, autorka cyklu książek z esejami o malarstwie ("Sztuka podglądania", "Sztuka fantazjowania", "Sztuka świętowania").
Krzyk to najbardziej znany dzieło Edwarda Muncha
"Krzyk" to najbardziej znany dzieło Edwarda MunchaFoto: Shutterstock/JWCohen

Jej najnowsza książka zatytułowaną "Munch. Nie tylko Krzyk" poświęcona jest twórczości jednego z najwybitniejszych artystów w światowej historii sztuki. Autorka odsłania związki między osobistymi przeżyciami artysty a jego arcydziełami.

Ekspresjonista i symbolista, przyjaciel Przybyszewskiego, był w swoim życiu zarówno na dnie jak i na szczycie. Jego dorobek to blisko dwadzieścia osiem tysięcy dzieł. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Lira i ma premierę 4 listopada. 

Z Martą Motyl rozmawiała Katarzyna Sanocka.

***

Na "Rozmowy po zmroku" zaprosiliśmy w poniedziałek (4.11) w godz. 22.30-23.00.

am/dz

Czytaj także

Dawne malarstwo. Jakie są tajemnice powstawania dzieł?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 23:00
- Pracownie malarskie starych mistrzów zawsze miały swoje tajemnice, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dotyczy to np. technik tworzenia barwników, podkładu obrazów i robienia podmalówek   - powiedziała w Polskim Radiu 24 Grażyna Bastek, historyczka sztuki z UW. od lat związana z Muzeum Narodowym w Warszawie autorka książki "Ilustrownik" w audycji "Między sztukami". 
rozwiń zwiń