Nowy wymiar muzealnictwa. Marcin Napiórkowski o Muzeum Historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 18:37
- Głęboko wierzę, że jesteśmy już gotowi na trzecią falę muzeów, czyli muzea zbudowane przede wszystkim wokół wspólnot, wokół ludzi: tych tutaj pracujących wewnątrz i stałych grup odwiedzających - powiedział Marcin Napiórkowski, nowy dyrektor Muzeum Historii Polski. Tuż po objęciu stanowiska przekazał, że muzeum ma szansę stać się "przestrzenią spotkań, gdzie wystawa, eksponaty są często dopiero początkiem wędrówki, a nie jej celem". 
W czasie inauguracji gmachu Muzeum Historii Polski zaznaczono, że jednostka powinna być miejscem dialogu zarówno w Polsce, jak i na skalę międzynarodową.
W czasie inauguracji gmachu Muzeum Historii Polski zaznaczono, że jednostka powinna być miejscem dialogu zarówno w Polsce, jak i na skalę międzynarodową.Foto: Materiały prasowe Muzeum Historii Polski

Dyrektor Muzeum Historii Polski ocenił, że "praca w zespole albo życie w kraju, w którym się różnimy, jest trudne i bardzo często nas wkurza". - Potencjał, który nam daje możliwość pracy z kimś, kto się od nas różni, potencjał, który nam daje to, że rozmawiamy ze swoim sąsiadem, sąsiadką, który ma inne poglądy polityczne, może w nas uwolnić olbrzymią energię - powiedział Marcin Napiórkowski.

- Mam głębokie poczucie, że to, co już udało się zbudować w Muzeum Historii Polski, jest niesamowicie bliskie tej wizji - mówił. - To jest ta przestrzeń, której dzisiaj w Polsce bardzo potrzebujemy: spotkania różnorodności politycznej, ale też różnych perspektyw badawczych na historię. Różnych opowieści o przeszłości, które dadzą nam różne wizje na teraźniejszość i przyszłość - podkreślił podczas jednej z konferencji.

O planach i wizji związanych z prowadzeniem Muzeum Historii Polski porozmawialiśmy z dyrektorem Marcinem Napiórkowskim.

Ponadto w audycji:

  • relacja z wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024
  • spektakl "Nurt" w Łaźni Nowej
  • rekomendacje kulturalne Łukasza Orbitowskiego
  • przedsięwzięcie "SymulAkcja! Gdzie medycyna spotyka teatr".

*** 

Do wysłuchania audycji " Poranek Dwójki" we wtorek (5.11) w godz. 6.00-9.00 zaprosiła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Czytaj także

Śpij spokojnie, dobrze śnij. Sen w kulturze ludowej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 10:00
Sen zawsze fascynował: budził zaciekawienie, niepokoił i inspirował. Postrzegano go jako podróż do tajemniczej krainy, dającej przedsmak zaświatów. We śnie możliwe było wyzwolenie z ograniczeń materii, czasu i przestrzeni, spotkanie z sacrum czy z tymi, którzy odeszli do świata zmarłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2024 10:19
Wkrótce poznamy laureatów tegorocznej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. To wyjątkowe święto polskiej muzyki odbędzie się już po raz czternasty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej - wielkie święto polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 11:58
Wkrótce poznamy laureatów tegorocznej nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Podczas gali, która odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie, spotkają się największe osobowości polskiej muzyki. Wyjątkowe statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka powędrują do zwycięzców w kategoriach Nagroda honorowa, Odkrycie roku, Osobowość roku i Wydarzenie roku.
rozwiń zwiń