Pierwsza w Polsce wystawa dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 18:55
W Muzeum Narodowym w Poznaniu przygotowano szczególną ekspozycję dzieł sztuki, angażującą wszystkie pięć zmysłów.
Audio
  • Paweł Gogołek o wystawie dla osób niewidomych "5 zmysłów. Audiodeskrypcja" (rozmawia Piotr Kędziorek)

– Niezwykłość tego projektu polega na prezentowaniu sztuki poprzez zmysły. Wzrok, słuch, dotyk, powonienie i smak są motywem przewodnim zarówno samej ekspozycji, jak i wydarzeń jej towarzyszących – mówił w Dwójce Paweł Gogołek, producent wystawy "5 zmysłów. Audiodeskrypcja", przygotowanej dla Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Audiodeskrypcja to technika, która za pomocą dodatkowych, werbalnych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Pozwala ona osobom niewidomym odbierać sztuki wizualne, np. malarstwo czy grę aktorską, i dlatego stosowana jest między innymi w muzeach, teatrze czy kinie.

Na poznańskiej wystawie będzie jednak można nie tylko posłuchać o jednym z dwudziestu pięciu zaprezentowanych dzieł sztuki, ale i poznać je za pomocą pozostałych zmysłów: poczuć zapach spalonych liści uwiecznionych na jednym z obrazów czy też posmakować warzyw, które przedstawia inny malunek.

Czytaj także

Audiodeskrypcja udogodnieniem dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 09:44
Technika audiodeskrypcji ma ułatwić niewidomym "oglądanie" telewizji. Od 1 lipca w życie wejdzie specjalna ustawa regulująca użycie tej metody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Załóż słuchawki i kup obraz

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 13:03
Pierwszy raz w przestrzeni galerii sztuki niewidomi i widzący będą równi. Na ścianach Leto zawisną odtwarzacze mp3 - jeśli spodoba Ci się opis pracy, będziesz mógł ją wylicytować.
rozwiń zwiń