KwieKulik: fenomen polskiej sztuki XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2013 15:00
W poniedziałkowym "Notatniku Dwójki” porozmawiamy o duecie artystycznym KwieKulik, czyli Zofii Kulik i Przemysławie Kwieku. Okres ich najintensywniejszej pracy przypada na ostatnie lata epoki PRL-u.
Performance duetu KwieKulik
Performance duetu KwieKulikFoto: raster.art.pl

Ostatnio ukazała się monumentalna monografia poświęcona działalności Zofii Kulik i Przemysława Kwieka. Książka powstawała podczas blisko pięcioletniego procesu opracowywania archiwum KwieKulik – największego prywatnego archiwum gromadzącego materiały dotyczące sztuki awangardowej i kultury wizualnej PRL.

KwieKulik programowo łączyli działalność artystyczną z życiem codziennym - działali wspólnie w latach 1971-1987 i nadawali swojej sztuce radykalnie polityczny charakter. Należeli do pierwszego pokolenia artystów polskich, którzy na przełomie lat 60. i 70. odrzucili tradycyjne środki wyrazu i skupili się na performansie, "działaniach” (określenie artystów) oraz wykorzystaniu mediów i mechanicznej rejestracji i reprodukcji obrazów.

W audycji artyści opowiadają Aleksandrze Łapkiewicz o latach wspólnej pracy, politycznym kontekście, własnych poglądach i idealistycznych pomysłach na zmiany PRL-u, a także o trudnej decyzji odrzucenia dzieła materialnego i skupieniu się na działaniach.

15 lipca (poniedziałek) godz. 15.00.

Zobacz więcej na temat: KULTURA SZTUKA
Czytaj także

Artyści zawalczą ze stereotypem Śląska

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 13:50
Projekt Metropolis to akcja zorganizowana, by zmierzyć się ze stereotypowym myśleniem o Górnym Śląsku. Anna Baumgart z kamerą już rozpoczęła swoją rezydencję na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chris Niedenthal: PRL był rajem dla fotografów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 12:30
Polski fotograf Chris Niedenthal należy do grona najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Jego wczesne prace z lat 70. i 80. prezentuje teraz gdańska Łaźnia na wystawie "Dokument".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski raj dla rzeźbiarzy: Orońsko

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 16:00
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. Miejsce jest tak urokliwe, że nie trzeba przekonywać do niego artystów – Orońsko, pełne znakomitych plenerów do pracy, samo przyciąga wytwórców sztuki.
rozwiń zwiń