Genialne amatorki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 12:22
W środowych "Rozmowach po zmroku" porozmawiamy o postaci aktorki Teresy Tuszyńskiej. Pretekstem do rozmowy jest książka Mirosława J. Nowika "Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej".
Fragment okładki książki Mirosława J. Nowika Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej
Fragment okładki książki Mirosława J. Nowika "Tetetka. Wspomnienia o Teresie Tuszyńskiej"Foto: mat. prasowe/Prószyński Media Sp. z o.o.

Teresa Tuszyńska – jedna z najpiękniejszych polskich aktorek. I najbardziej zapomnianych. Stworzyła niezwykłą kreację Margueritte w filmie "Do widzenia, do jutra", gdzie zagrała u boku Zbigniewa Cybulskiego.

Jako szesnastolatka wygrała konkurs "Film szuka młodych aktorek" zorganizowany przez tygodnik "Przekrój". Z kompletnie nieznanej licealistki stała się aktorką, modelką Mody Polskiej i fotomodelką. Jej twarz pojawiała się na okładkach "Przekroju", "Ekranu", "Filmu", "Kobiety i Życia", ale także prestiżowego amerykańskiego pisma „Show”, które nazwało ją najbardziej zachodnią z polskich aktorek.

Grała w filmach wybitnych reżyserów, Morgensterna, Kutza, Lenartowicza, partnerując m.in. Gustawowi Holoubkowi, Janowi Machulskiemu, Andrzejowi Łapickiemu i dwukrotnie Zbigniewowi Cybulskiemu.

Chociaż była duszą towarzystwa, zawsze żyła nieco osobno. Na początku lat 70. niespodziewanie zniknęła z filmu. Zmarła w 1997 roku, w wieku 55 lat, samotna i zupełnie zapomniana. Kim była ta piękna kobieta, która nikomu nie pozwoliła poznać się naprawdę? (źródło Prószyński Media Sp. z o.o.)

W dyskusji o fenomenie amatorek, które współtworzyły polskie kino w powojennej Polsce udział wezmą: Mirosław J. Nowik – autor ksiązki "Tetetka" poświęconej Teresie Tuszyńskiej i filmu o niej "Teresa Tuszyńska Movie", Wojciech Plewiński – wieloletni fotograf "Przekroju", Karol Jachymek – filmoznawca, oraz telefonicznie Kazimierz Kutz.

Na audycję zaprasza Paweł Siwek.

11 września (środa), godz. 22.00

Zobacz więcej na temat: film polski KSIĄŻKA
Czytaj także

Inka - bohaterka z oddziału Łupaszki

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 11:55
- Bardzo pragnęła, by po wyroku śmierci ktoś bliski dowiedział się, że zachowała się, jak trzeba - mówił historyk Piotr Szubarczyk, który wziął udział w Dwójkowej dyskusji o Danucie Siedzikównie, sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więźniowie nazistowskich obozów żyją z piętnem… że je przeżyli

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 10:29
- To pokutowało w nich przez wiele lat, czuli się winni, bo może lepiej byłoby odejść z całą resztą - wspominał rozmowy z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych Maciej Nabrdalik, współautor książki "Nieodwracalne".
rozwiń zwiń