Historia Skarbów Wawelskich niczym dobry dreszczowiec

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:00
- Opowieść o wojennych peregrynacjach tych zabytków to gotowy scenariusz na film, a może nawet serial, który zapierałby dech w piersiach - mówił w Dwójce Jerzy Petrus, wicedyrektor ds. muzealnych Zamku Królewskiego na Wawelu.
Audio
  • Wojenne losy Skarbów Wawelskich (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich, przechowywany obecnie Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu
Szczerbiec, miecz koronacyjny królów polskich, przechowywany obecnie Skarbcu Koronnym Zamku Królewskiego na Wawelu Foto: PAP/Jan Morek

W 60. rocznicę powrotu Skarbów Wawelskich do Polski, po wywiezieniu ich na czas II wojny światowej, przypomnieliśmy sensacyjne dzieje tego niezwykłego zbioru. Jerzy Petrus wspominał w audycji, że pracownicy Zamku Królewskiego już na dwa tygodnie przed wybuchem wojny zaczęli zabezpieczać zbiory. Gdy doszło do pierwszych bombardowań, większość dróg ewakuacji była niestety odcięta. - Postanowiono wywieźć 164 eksponaty Wisłą. Zapakowano je w skrzynie, które następnie załadowano na galar.

Tak rozpoczęła się długa i niebezpieczna wędrówka przez Rumunię, Francję, Wielką Brytanię. Niemcy wielokrotnie próbowali przejąć zabytki, które szczęśliwie z pomocą wielu ludzi, udało się wywieźć do Kanady. Wśród Skarbów Wawelskich, które udało się ocalić, znalazł się m.in. Szczerbiec - miecz koronacyjny, rękopisy dzieł Chopina, "Kazań Świętokrzyskich" i wiele innych artefaktów.

W audycji przypomnieliśmy starania, które doprowadziły do sprowadzenia eksponatów z Kanady do Polski w roku 1959. Jerzy Petrus opowiedział o wzruszającej podróży cennego ładunku przez kraj, podczas której ludzie wychodzili z kwiatami na perony, by powitać powracające artefakty polskiej kultury. W programie nie zabrakło też archiwalnych wspomnień ludzi, zaangażowanych bezpośrednio w ich ratowanie.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 13.03.2019

Godzina emisji: 22.00

jp/bch/kh


Czytaj także

Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polikarp rozmawia ze Śmiercią. Prawda po 500 latach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 18:30
- Ten tekst w jakiejś mierze powiązany jest ze środkami medialnymi, świadczy bowiem o rewolucyjnej zmianie, jaka zaszła na początku XVI stulecia - podkreślał Wojciech Kordyzon, opowiadając o odkryciu pełnego, drukowanego tekstu słynnej "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią" z 1542 roku.
rozwiń zwiń