28:21 Rozmowy po zmroku Rękopis Henryka Mikołaja Góreckiego 29.07.2021.mp3 dr Tomasz Makowski o Katalogu Rękopisów Biblioteki Narodowej zawierającym archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Ukazał się właśnie kolejny Katalog Rękopisów Biblioteki Narodowej. Tom zawiera opis jednego z najcenniejszych zbiorów muzycznych w historii polskiej, i nie tylko polskiej, muzyki: archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego.
- Katalog pokazuje realne życie Henryka Mikołaja Góreckiego. Trudno przy tym mówić o tym, jak by wyglądała jego twórczość i jego obecność w świecie, gdyby nie było ograniczeń związanych z żelazną kurtyną, gdyby mógł tworzyć w rzeczywiście otwarty sposób - relacjonował dyrektor.
Nuty, szkice, notatki, korespondencja - na bazie tych dokumentów można lepiej zrozumieć, czym się inspirował i w jaki sposób pracował jeden z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku.
- Gdy przyjechaliśmy po zbiory, zastaliśmy taki widok: dwa niemalże równe stosy rękopisów i kilka teczek z rękopisami trochę większego formatu. Znalazła się tam praktycznie cała spuścizna rękopiśmienna Henryka Mikołaja Góreckiego - opowiadał Mateusz Melski z Działu Rękopisów BN. - Wszystko to zostało zdigitalizowane, dzięki licencji udzielonej przez spadkobierców, i jest teraz dostępne dla każdego, w każdym czasie i o każdej porze.
- To, o czym rozmawiamy, czyli tom 27 katalogu Biblioteki Narodowej "Katalog rękopisów archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego", traktuję jako pomnik wystawiony twórcy. Myślę, że w pełni na to zasłużył - zapewniał dr Tomasz Makowski.
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadził: Jakub Kukla
Goście: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), Mateusz Melski (muzykolog, bibliotekarz z Działu Rękopisów Biblioteki Narodowej)
Data emisji: 29.07.2021
Godzina emisji: 21.30
mw