Witold Rudziński. Człowiek szalenie rodzinny

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 11:40
- Był typowym człowiekiem Wilna, a później stał się warszawiakiem. Miał straszny "warszawski chrzest", bo przyjechał krótko przed powstaniem. Mówił o sobie: byłem ludem Warszawy i patrzyłem z przerażeniem na to, jak giną młodzi ludzie - w "Rozmowach po zmroku" gościliśmy Teresę Bochwic, która opowiadała o swoim ojcu. Witold Rudziński był kompozytorem, historykiem i teoretykiem muzyki, pedagogiem, twórcą oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci.
Witold Rudziński podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina,  23.02.1998
Witold Rudziński podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, 23.02.1998Foto: PAP/Adam Urbanek

Witold Rudziński - człowiek wielkich pasji

Rudziński był również zapalonym popularyzatorem muzyki, autorem wielu książek, wielbicielem i znawcą Moniuszki, twórcą nowatorskiej teorii rytmu muzycznego, człowiekiem wszechstronnie utalentowanym, serdecznym, dowcipnym i niezwykle pracowitym, z wielką energią i pasją tworzącym każde swe dzieło.

Autorką biografii Witolda Rudzińskiego pt. "W rytmie Polski" jest jego córka - Teresa Bochwic. Opowiadając historię życia swego ojca, maluje barwny kontekst historyczny. Wspomnienia, listy i rozmowy z ojcem przeplatają się z opisem lat międzywojennych, wojennych, okresu nowej rzeczywistości po 1945 roku i transformacji lat 90.

Rozmowy z cezurą

Materiał biograficzny Teresa Bochwic zbierała miesiącami. Wspólnie z ojcem pracowali nad treścią poprzez wielogodzinne rozmowy, wertowanie materiałów, zbieranie faktów. Witold Rudziński snuł swoje opowieści swobodnie, sam wybierał wątki, które uznawał za istotne. Uzbierało się 26 kaset magnetofonowych. - Zaczął od swojego urodzenia, przeszliśmy przez całe życie, doszliśmy do roku 1960-65 i dalej nie chciał już więcej mówić. I zaczął się cofać - wspominała nasza rozmówczyni.

35 tomów dzienników

- Oparłam się głównie na tym, ale oczywiście także na dziesiątkach materiałów, które miałam: rodzinnych, jego artykułach itd. - mówiła Teresa Bochwic. - Kiedy w 2018 roku skończyłam pisać książkę, okazało się, że jest 35 tomów jego dzienników z 35 lat w Archiwum Kompozytorów Polskich. Nie wiedziałam o jego istnieniu - dodała. - I zaczęłam od początku...


Posłuchaj
29:14 Rozmowy po zmroku Dwójka 10 luty 2022 21_30_03.mp3 Teresa Bochwic o swoim ojcu Witoldzie Rudzińskim, kompozytorze, historyku i teoretyku muzyki, pedagogu (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Stanisław Moniuszko - zobacz serwis specjalny >>>

Witold Rudziński urodził się 14 marca 1913 w Siebieżu w Rosji. Ukończył studia w zakresie filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, a następnie Konserwatorium Wileńskie w klasie Tadeusza Szeligowskiego i grę na fortepianie u Stanisława Szpinalskiego. Naukę kontynuował w Paryżu pod kierunkiem Nadii Boulanger i Charlesa Koechlina. W tym samym okresie podjął studia w Instytucie Gregoriańskim w zakresie teorii rytmu według André Mocquereau.

Po powrocie do kraju został profesorem przedmiotów teoretycznych w Konserwatorium Wileńskim, po wojnie pedagogiem w konserwatorium łódzkim, także dyrektorem Departamentu Muzyki w Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz dyrektorem Państwowej Filharmonii i Opery Stołecznej w Warszawie. 

[w tekście wykorzystano opis wydawcy]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Gość: Teresa Bochwic (publicystka, dziennikarka, córka Witolda Rudzińskiego)

Data emisji: 10.02.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

"Od dziecka chciałam być kompozytorką". Grażyna Bacewicz o swojej muzycznej drodze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2024 05:42
- Już po moich wczesnych próbach komponowania wiedziałam, że moim głównym celem życia będzie pisanie muzyki - wspominała Grażyna Bacewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia. Wybitna kompozytorka i skrzypaczka urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Krauze: celem muzyki jest piękno i szczęście

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 18:00
- Muzyka jest przepiękna dziedziną, kosmosem, który zastępuje w życiu wszystko i daje szczęście, siłę, harmonię życia, ale... wymaga ogromnej pracy - swoimi refleksjami ze słuchaczami Dwójki dzielił się Zygmunt Krauze. Pianista, kompozytor i pedagog obchodzi 60-lecie pracy artystycznej.
rozwiń zwiń