- Zdaniem Zygmunta Krauzego, zawód muzyka wymaga ogromnego zaangażowania i wkładu pracy.
- Uważa również, że muzyka jest źródłem szczęścia, ale i wielu zmagań.
- Podkreśla, że potrzeba nieustannego doskonalenia nie pozwala artyście zadowolić się osiągnięciami.
Zygmunt Krauze od sześciu dekad zaskakuje i zachwyca publiczność na całym świecie. Mistrzowsko panuje nad formą i strukturą muzyki.
Szczypta talentu i ogrom pracy
Lata pracy i doświadczeń na gruncie muzyki pozwalają naszemu gościowi na refleksję nad wkładem pracy w zawodzie pianisty i kompozytora. - To bardzo, bardzo trudna droga. Poświecenia od dziecka do końca - przyznał Zygmunt Krauze. - Wiem, ile trudów, ile dołków trzeba pokonać, aby wyjść na powierzchnię.
Parafrazując Ignacego Jana Paderewskiego, kompozytor podkreślił, że wystarczy niewiele talentu i ogrom pracy, aby odnieść sukces i szczęście. Jednak zawsze na drodze do spełnienia artysty stoi niedosyt i krytycyzm. - Nie pozwalają, żeby być na stałym poziomie zadowolenia - podkreślił nasz gość. - Nigdy go nie miałem, może były momenty zadowolenia, ale zawsze jest, przynajmniej u mnie, chęć poprawy, zrobienia czegoś więcej, a nie spoczywania na zrealizowanych dokonaniach.
Zabawy pod fortepianem
Urodzony w 1938 roku Zygmunt Krauze, po zburzeniu Warszawy wraz z rodzicami przeniósł się do Łodzi. W mieszkaniu stał fortepian, który stał się miejscem i źródłem jego dziecięcych zabaw. - Usłyszałem różne dźwięki, bawiłem się pedałem, robiłem różne echa. To była fascynacja, chciałem słuchać i tworzyć dźwięki - wspominał. - Wiele dzieci bawi się w ten sposób, to nic nadzwyczajnego, ale już w tym czasie rodzice zdecydowali, że sprawdzą, czy mogę grać na fortepianie.
Jego pierwszą nauczycielką była prof. Maria Wiłkomirska. - Wpadłem w najlepsze ręce jakie można sobie wyobrazić - podkreślił pianista. - I tak poszło.
Czytaj także:
Zygmunt Krauze to jeden z najważniejszych artystów swojego pokolenia, uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Jest autorem m.in. pięciu oper, muzyki instrumentalnej i teatralnej. To także założyciel zespołu Warsztat Muzyczny specjalizującego się w wykonawstwie muzyki najnowszej.
Uczestniczył w pracach komisji repertuarowej Warszawskiej Jesieni, był prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, jednym z założycieli i pierwszym prezesem Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, doradcą artystycznym Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM).
W latach 1983-84 prowadził cotygodniowe audycje muzyczne w Radio France Musique. Jest dyrektorem artystycznym Fundacji Ogrody Muzyczne, organizującej letni festiwal Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim w Warszawie. Regularnie zasiada w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich w wielu krajach świata.
55:47 2021_12_16 17_00_28_PR2_O_wszystkim_z_kulturą.mp3 Zygmunt Krauze z okazji 60-lecia pracy twórczej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauzego >>>>
Zauroczony malarstwem w latach 50. przeniósł koncepcje Władysława Strzemińskiego na grunt muzyki. Do dziś nazywa go swoim "nauczycielem formy muzycznej". - Kiedy spojrzę na swoje pierwsze utwory, pisane jeszcze w 1958 roku i dalsze, to można zauważyć, że ta muzyka jest coraz bardziej ekspresyjna, dramatyczna, kanciasta - opowiadał w Dwójce kompozytor.
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Zygmunt Krauze (pianista, kompozytor)
Data emisji: 16.12.2021
Godzina emisji: 17.00
uk