- Muzeum Narodowe w Warszawie ma za sobą kolejny trudny rok w reżimie sanitarnym.
- Instytucja w minionym roku zaproponowała ciekawe monografie.
- Placówka wzbogaciła się o niezwykłą kolekcję Chagalla oraz wyposażenie Académie Julian.
Za nami kolejny rok w rygorze sanitarnym. Dla instytucji kultury to miesiące ze zmniejszoną liczbą zwiedzających i nowymi wyzwaniami. Zarządzający i pracownicy wykonują swoje zadania w poczuciu niesłabnącej niestabilności. - Mieliśmy zaplanowane spotkania wyjazdowe, chcieliśmy odwiedzić inne muzea i nie możemy tego zrobić, bo cały czas problemem jest pandemia - podkreślił nasz gość. - To jest po porostu trudny czas.
- Wyczyściliśmy kalendarz - nie krył Łukasz Gaweł. - Brzmi to okropnie, ale pierwsze rzeczy ekspozycyjne w Muzeum Narodowym w Warszawie będą miały miejsce w kwietniu - zapowiedział. - Zakładamy, że już będzie normalnie, a doświadczenie uczy, że mamy na to duże szanse, ale musimy kalkulować, kiedy będziemy mogli zaprosić gości na nasze wystawy.
Bilińska, Dunikowski, Chagall
Patrząc nieco wstecz, dyrektor muzeum wskazał na ważne wydarzenia minionego roku, a wśród nich wystawę poświęconą Annie Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854-1893). - Ona otworzyła na nowo kawałek historii polskiej sztuki. Wśród specjalistów, historyków sztuki, miłośników kultury jest oczywiście znana - podkreślił muzealnik. - Ale dla popularnych odbiorców było wielkim zaskoczeniem jak wchodzili na tę wystawę i widzieli silne oddziaływanie malarstwa artystki, której nie znali.
Czytaj także:
- Równie bliska była mi wystawa w Królikarni poświęcona Dunikowskiemu, ale nie rzeźbie, tylko malarstwu - zaznaczył Łukasz Gaweł. - Niewiele osób wie, pamięta, że Dunikowski był też świetnym malarzem. Ta wystawa to pokazała - mówił. - Jednak najbardziej nas cieszyło, że widzowie mogli osobiście przyjść do muzeum.
Jednak najbardziej spektakularnym sukcesem warszawskiego muzeum był zakup czternastu prac Marca Chagalla.
Académie Julian własnością MNW
Już oficjalnie, choć jeszcze bez rozgłosu, dyrektor oznajmił, że instytucja kupiła od spadkobierców wyposażenie Académie Julian. - To co było na galerii w trakcie wystawy czasowej widoczne, stało się własnością Muzeum Narodowego w Warszawie - mówił. - To są stołki, sztalugi, prace studentów Académie Julian, wśród nich również Bilińska "Portret kobiety w japońskim stroju". Mam wrażenie, że jak dokonaliśmy tego zakupu, koledzy muzealnicy we Francji zorientowali się co stracili.
A co w planach? Remont i rozbudowa – już pewne.
14:50 Wybieram Dwójkę 11 styczeń 2022 16_27_17.mp3 Muzeum Narodowego w Warszawie - podsumowanie 2021 roku (Wybieram Dwójkę)
***
Muzeum Narodowe w Warszawie jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Powstało w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, ale jego siedzibę zbudowano dopiero w latach 1927–1938. Gmach w stylu modernistycznym zaprojektował Tadeusz Tołwiński.
Dziś zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. O kolekcji z każdym dniem dowiadujemy się więcej, dzięki projektom badawczym, naukowym i konserwatorskim prowadzonym przez muzealny zespół.
Dzieła ze zbiorów Muzeum można oglądać w Gmachu Głównym i jego czterech oddziałach: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.
[opis ze strony internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie]
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)
Data emisji: 11.01.2022
Godzina emisji: 16.30