Byłam zafascynowana jego ukrytą siłą. I myślałam, że szybko wyzdrowieje. Że moja wiara i moja miłość góry przeniosą. Ale niczego nie przeniosłam, bo on już kroczył ku śmierci. Mogłam tylko trzymać go za rękę przez tę resztę drogi, która mu została - takie wspomnienie Rity Gombrowicz możemy znaleźć w książce "Gombrowicz w Europie". Ten tom oraz wcześniejszy, zatytułowany "Gombrowicz w Argentynie", powstały dzięki żonie pisarza, która po jego śmierci zebrała świadectwa i dokumenty związane z życiem autora "Kosmosu".
Rita Labrosse poznała Witolda Gombrowicza w Royaumont w 1964 roku. Pisarz zaproponował, by zamiast kończyć swoją pracę doktorską o Colette zajęła się jego twórczością i wyjechała z nim na południe Francji. - Miałam ogromną ochotę rzucić się z nim w przygodę – wspominała.
Ta przygoda to nie tylko pięć wspólnie spędzonych z Gombrowiczem ostatnich, jak się okazało, lat jego życia. To także trwająca do dziś troska o dostępność dzieł pisarza na całym świecie. Za tę działalność latem tego roku Rita Gombrowicz odebrała w Instytucie Biblioteka Polska w Paryżu Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
W przeddzień 90. urodzin Rity Gombrowicz o jej wspólnym życiu z pisarzem oraz zasługach dla propagowania jego twórczości opowiedzą w audycji Klementyna Suchanow – autorka biografii pisarza "Gombrowicz. Ja, geniusz" i Janusz Margański – literaturoznawca, jeden z redaktorów krytycznego wydania "Pism zebranych" Gombrowicza.
Posłuchamy także fragmentów spotkania z Ritą Gombrowicz w radiowej Dwójce z 2012 roku oraz wywiadu, który po publikacji dziennika intymnego pisarza "Kronos" przeprowadziła z nią Dorota Gacek.
***
Na audycję "Alfabet Gombrowicza" w paśmie "Rozmowy nocą" w środę (27.11) w godz. 22.30-23.00 zaprasza Dorota Gacek.
pg/am