Sztuczna inteligencja jako psychoterapeuta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 16:17
- Codziennie dokonujemy wyboru pomiędzy aplikacjami - sięgnijmy po coś, dzięki czemu będziemy mieli największą korzyść dla siebie. Takim czymś może być właśnie aplikacja, która służy pracy nad sobą i rozwojowi osobistemu - mówi Ada Jakimowicz o chatbocie-terapeucie. 
Ada Jakimowicz
Ada JakimowiczFoto: Marcin Obara/PAP

Gościnią audycji "Świat 4.0" była Ada Jakimowicz, psycholożka, psychoterapeutka i twórczyni aplikacji opartej na sztucznej inteligencji, która ma pomagać ludziom w taki sposób, w jaki robiliby to psychoterapeuci lub psychologowie. 


Posłuchaj
23:23 CZWORKA Świat 4.0 2024_11_26-17-12-20.mp3 Fomo - czym jest i jak sobie z nim radzić? AI w psychologii – jak jest wykorzystywana? O tym opowiedziała Ada Jakimowicz

 

- Są osoby, które potrzebują się od razu wygadać, ale są też tacy, którzy są pod wpływem swoich procesów myślowych i boją się oceny, przez to blokują się u terapeuty. W konsekwencji przychodzą na wiele sesji, zanim zaczną się otwierać. To nie dość, że długo trwa, to jeszcze jest to duży wydatek. Dla takich osób psychologiczna chatbot jest świetnym rozwiązaniem - mówi Ada Jakimowicz. 


AI w psychologii – jak jest wykorzystywana? AI w psychologii – jak jest wykorzystywana? fot. Shutterstock

Jak pomóc sobie dzięki AI?

Chociaż nowe narzędzie daje mnóstwo możliwości, to należy uważać. Może się okazać, że sam ChatGPT nie jest w stanie zastąpić terapeuty. - Ja korzystam ze sztucznej inteligencji w taki sposób, że wpisuję problem, czy sytuacje i czekam, co on na to odpisze. Jako psycholog mam wiedzę i umiem wybrać z tego treści dla mnie użyteczne, ale większość ludzi nie ma takiej wiedzy. Pracuję nad tym, żeby w swojej aplikacji połączyć sztuczną inteligencję z czynnikiem ludzkim - opowiada ekspertka. 

Poznać pacjenta

W aplikacji Ady Jakimowicz kluczowa jest diagnoza. - Często ludzie są błędnie diagnozowani, albo sami się diagnozują z informacji w internecie, dlatego w mojej aplikacji terapeutycznej bardzo poważnie podchodzę do tego etapu poznawania użytkownika. Użytkownik później pisząc z aplikacją ma takie wrażenie, że ona go doskonale rozumie, bo go poznała podczas tych początkowych interakcji - tłumaczy psycholożka.

Zobacz też:

Aplikacja ku lepszemu

Codziennie korzystamy z wielu aplikacji, które są nam potrzebne i w pracy, i w życiu codziennym, i dla rozrywki. - Zauważyłam, że w naszym przebodźcowanym świecie, często nie mamy czasu na refleksję dla sobie. Mamy refleksję o sąsiedzie, o pracy, o tym, jak powinniśmy się zachowywać, ale rzadko się u kogoś zdarza myśl związana z tym, czy coś mi służy, jak się czuję w danej sytuacji itd. Moja aplikacja przez to, że jest nasączona moją wiedzą, tak kieruje użytkownikiem, jak ja bym to zrobiła na terapii -  mówi Ada Jakimowicz.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościni: Ada Jakimowicz

Data emisji: 12.11.2024

Godzina emisji: 16.11

gV/pj

Czytaj także

AI w pracy - jak to robić i co to zrobi nam?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 20:09
Aż 75% pracowników korzysta w swojej pracy ze sztucznej inteligencji. To duża zmiana w stosunku do ubiegłego roku, w którym korzystało z niej zaledwie 49%. Co ta zmiana oznacza dla nas? Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy?
rozwiń zwiń