Strategie kuratorskie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 11:35
Ze sztuką najczęściej spotykamy się na wystawach, w muzeach. To tam rodzi się nasze wyobrażenie o sztuce. To również tam, coraz częściej, pisana jest jej historia.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Wikipedia/Muzeum Narodowe w Warszawie

Recenzje i relacje z wystaw a także naukowe analizy ekspozycji to wielka część dyskursu o sztuce. Coraz częściej instytucje sztuki zapraszają nas nie tylko w świat artystów, ale także kuratorów.

Czym są współczesne praktyki kuratorskie? Jakie znaczenie dla naszego postrzegania sztuki mają strategie, jakimi posługują się twórcy wystaw? Czy wystawa zawsze przybliża nas do sztuki czy może być także zagrożeniem dla artysty i jego prac?

W audycji, dla której punktem wyjścia będzie wydana niedawno antologia "Display. Strategie wystawiania" rozmawiać będziemy z jej autorkami prof. Marią Hussakowską i Ewą Małgorzatą Tatar, z prof. Dorotą Folgą-Januszewską oraz artystką Zuzanną Janin.

Zapraszamy Aleksandra Łapkiewicz i Barbara Schabowska.

13 sierpnia (poniedziałek), godz. 22.00

Zobacz więcej na temat: muzeum SZTUKA wystawa
Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dinozaur jako część polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2011 19:30
Przy okazji Bieszczadzkiego Lata z Książką odbyła się dyskusja o tym, jak promować naszą kulturę i co tak naprawdę do niej należy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od zbiorów osobliwości do kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 14:34
Pierwsze muzea na ziemiach polskich powstały już w średniowieczu. Przez całe nasze dzieje powstawały skarbce i kolekcje, nierzadko o pionierskim charakterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie są polskie arcydzieła?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 22:10
Najcenniejszym obrazem w polskich zbiorach jest "Dama z łasiczką" da Vinci. A moglibyśmy mieć dzieła Rafaela, Rubensa, Brueghela, van Dycka, Velázqueza czy Rembrandta. Moglibyśmy, gdyby nie II wojna i rozbiory polskiej sztuki…
rozwiń zwiń