Stanisław Krajski, ekspert w dziedzinie właściwego zachowania i dobrych obyczajów, udziela kilku rad, dzięki którym nie przylgnie do nas potem opinia, że "słoma ze skarpetek wyłazi".
Zmieniaj obuwie
Nie wypada spędzać Wigilii w kapciach lub skarpetkach. Dlatego, żeby nie zabrudzić gospodarzom mieszkania, należy mieć ze sobą buty na zmianę, które zakładamy w przedpokoju. To jedna z reguł dobrego zachowania. Oczywiście dobry przykład powinni dać gospodarze, którzy nie powinni przyjmować gości w kapciach, bo wtedy wyglądają niepoważnie i dają dowód lekceważenia zaproszonych osób.
Życzenia
Powszechne obecnie życzenia SMS-owe możemy wysłać do bardzo mało znanych nam osób. Przykładem najwyższego szacunku jest napisanie życzeń własnoręcznie i wysłanie ich pocztą. Gdy kartka ma już wydrukowane gotowe życzenia, to powinniśmy ręcznie dopisać nagłówek np. "Kochana ciociu" i własnoręcznie się podpisać. Jeżeli już wysyłamy życzenia przez telefon komórkowy, to powinny być zindywidualizowane, a nie według szablonu. Jeśli chcemy złożyć życzenia telefoniczne, to raczej należy zrobić to w czasie świąt, nie wcześniej.
Stanisław Krajski, autor wielu poradników z dziedziny savoir-vivre’u
Wigilijna kolacja
Nie należy się spóźniać na żadne przyjęcie, na którym są gorące potrawy. Ale gospodarze powinni przewidzieć możliwość spóźnienia i zaprosić gości trochę wcześniej. Jeśli zjawią się punktualnie, zawsze można zaprosić ich na aperitif. Niekoniecznie musi to być alkohol - wystarczy sok.
Dzielenie się opłatkiem
Znak do dzielenia się opłatkiem daje gospodarz. On w domu jest najważniejszy. Z kolei dla niego najważniejszy jest gość honorowy, jeżeli taki jest, np. ciocia z Ameryki. Kiedy jesteśmy w rodzinnym gronie, to decyduje wiek i płeć. Czyli babcia jest najważniejsza. Pamiętajmy, aby życzenia nie wyglądały "aby zbyć". Powinniśmy każdemu życzyć czegoś innego. Oczywiście należy również zachować takt, aby nie wyrwać się z życzeniami typu "obyś schudła". Nie należy też przesadzać w drugą stronę z savoir-vivre'em, bo w końcu wigilijna kolacja to nie przyjęcie dyplomatyczne. Ale jednak dobrze by było, aby była świąteczna.
Kolacja
Podczas kolacji wypada skosztować wszystkich potraw na stole, nawet jeśli czegoś na co dzień nie jemy i za tym nie przepadamy. Kiedy rzeczywiście trudno taką potrawę nam przełknąć lub się nie udała, to nie można tego krytykować, a grzecznie powiedzieć, że nie jest w naszym guście. O gustach się nie dyskutuje.
Spotkania firmowe
Zdaniem naszego eksperta spotkanie w firmie powinno się organizować po świętach, a nie przed, czyli w początkach stycznia. Jest zasada, że pierwsze życzenia powinny być składane w Wigilię.
A co z nietrafionymi prezentami? Posłuchaj rad Stanisława Krajskiego!
Rozmawiali Karolina Rożej i Roman Czejarek.
(ag)