Fascynacja złem, czyli Stalin jako bohater dramatów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 15:30
W 60. rocznicę śmierci dyktatora, twórcy ludobójczego systemu, przyjrzymy się tekstom literackim, które mówią o Józefie Stalinie.
Józef Stalin
Józef StalinFoto: Margaret Bourke-White/CC/Wikipedia

Do dziś powstają prace historyczne opisujące jego zbrodniczą działalność. Do dziś też nie przestaje on intrygować twórców teatralnych. W różnych krajach powstały i powstają jeśli nie dramaty, poświęcone samemu Jozefowi Wissarionowiczowi Dżugaszwilli, to czasom, w których jego władza złamała wielu  ludziom życie.
W Polsce znany jest z wystawienia telewizyjnego dramat Gastona Salvatore’a "Stalin". Postać przywódcy sowieckiego pojawia się również w słuchowisku Sławomira Mrożka "Mołotow" (oraz – jako sugestywny "portret" – w sztuce pod tym właśnie tytułem). W "Księdze Bałwochwalczej" Krzysztofa Wójcickiego Stalin rozmawia z portretującym go Bruno Schulzem.
O tych i innych dramatach rozmawiać będą goście audycji: reżyser Kazimierz Kutz, realizator owej wersji telewizyjnej "Stalina";  Tadeusz Słobodzianek – dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, reżyser i dramaturg (wkrótce poznamy jego nową sztukę, właśnie o Stalinie); Janusz Majcherek – historyk teatru oraz historyk prof. Andrzej Paczkowski.                                              
Zapraszają: Iwona Malinowska i Elżbieta Łukomska.
5 marca (wtorek), godz. 21.30

Zobacz więcej na temat: Józef Stalin literatura
Czytaj także

Stalin wiecznie żywy, czyli fenomen dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 12:00
5 marca mija 60 lat od śmierci jednego z największych zbrodniarzy w historii. Dlaczego po latach Józef Stalin nadal fascynuje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stalin - odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 06:00
- Gruzin odchodzi, Gruzin przepada. Gruzin, który tyranizował i uciskał całą ludzkość, gnębił miliony ludzi, odchodzi z tego świata - tak 5 marca 1953 roku prof. Wiktor Sukiennicki na antenie Rozgłośni Polskiej RWE komentował śmierć Józefa Stalina.
rozwiń zwiń