Radosław Wiśniewski. Poeta zafascynowany polską historią

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 16:57
Gościem audycji, w dniu 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej, był autor książki "1939 Apokalipsa. Początek".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Posłuchaj
28:19 [ PR2]PR2 (mp3) 1 wrzesień 2020 21_30_25.mp3 Rozmowa o książce "1939 Apokalipsa. Początek" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Obchodom ważnych dla Polski XX-wiecznych rocznic historycznych towarzyszy często w ostatnich latach hasło "Pamiętamy". O tym, jak można pamiętać, znakomicie pokazuje bardzo szczególna książka historyczna Radosława Wiśniewskiego (kolejna po "Palimseście Powstanie") - "1939 Apokalipsa. Początek", który w ubiegłym roku, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przez przeszło miesiąc publikował obszerne artykuły, niekiedy poświęcone całym formacjom wojskowym, niekiedy pojedynczym bohaterom lub tym, którzy okazali szczególną słabość i niekompetencję, a czasem szczegółom uzbrojenia walczących na ziemiach polskich armii.

Z tekstów, zredagowanych powtórnie do książki, wyłania się całościowy i bardzo złożony obraz wrześniowej katastrofy, ale też wielkiego bohaterstwa tego czasu, oglądany z bardzo osobistej perspektywy poety zafascynowanego polską historią.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Radosław Wiśniewski

Data emisji: 1.09.2020

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Paweł Ukielski: dwie narracje o powojennej Europie nie są wciąż zespolone

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 13:54
- Zachód doświadczył jednego totalitaryzmu. W naszej części Europy zniewolenie komunistyczne trwało czterdzieści kilka lat - mówił w Dwójce zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, przypominając, że zakończenie II wojny światowej nie oznaczało odzyskania wolności przez Polskę i inne państwa…
rozwiń zwiń