12:21 2021_11_09 16_34_13_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Artur Badach o wystawie "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" (Wybieram Dwójkę)
"Złożenie do grobu". Pasyjny światłocień Caravaggia
Jeden z najwybitniejszych malarzy w historii, geniusz baroku, który przełamywał schematy formalne i naruszał tabu, mistrz światłocienia, a jednocześnie skandalista, awanturnik, człowiek porywczy, gniewny i niepokorny, o czym świadczą - między innymi - ówczesne akta sądowe i kroniki policyjne. Michelangelo Merisi, znany jako Caravaggio, fascynuje do dziś, a wystawy jego dzieł to wielkie wydarzenia kulturalne.
Źródło: YouTube Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum
Od 10 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie - w ramach wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" - gościć będzie słynny "Chłopiec gryziony przez jaszczurkę", pędzla tego wielkiego malarza. Obrazowi towarzyszyć będzie ponad 40 płócien innych artystów z Włoch i Europy Północnej, takich jak: Lorenzo Lotto, Battista del Moro, Domenico Fetti, Dirck van Baburen, Matthias Stomer czy Jusepe de Ribera.
Jak powiedział kurator wystawy, słynny obraz to prawdopodobnie pierwsze dzieło artysty z elementem fabuły. - Jego poprzednie przedstawienia to portrety, wizerunki nieruchomych osób. Tutaj pojawia się pewna opowieść, chłopiec zostaje ugryziony, zatem mamy ruch, na jego twarzy pojawia się grymas bólu - mówił Artur Badach.
Czytaj też:
Dodał, że gra świateł i cieni na obrazie podkreśla dramatyzm tej sceny. - Ta umiejętność operowania światłocieniem będzie jednym z wyróżników późniejszej twórczości Caravaggia. Będą się starali to powtarzać jego następcy i naśladowcy. Ten obraz był interpretowany na wiele sposobów, umieszczone na nim kwiaty i owoce mogą być odczytywane jako symbole - zaznaczył.
Artur Badach powiedział, że wiemy o trzech wersjach obrazu. - Obok prezentowanej w Warszawie, bardzo znana jest ta z National Gallery w Londynie, nieco różniąca się od tej florenckiej, spokojniejsza. Trzecia wersja ze zbiorów prywatnych w Rzymie jest najmniej przebadana, właściwie znana jest tylko z nienajlepszych fotografii.
Obok arcydzieła Caravaggia na wystawie można obejrzeć ponad 40 obrazów nie tylko włoskich mistrzów. - Te prace pokazują, że fenomen caravaggionizmu rozwijał się niemal aż do końca XVII wieku. Są to obrazy z takich ośrodków jak Neapol, Bergamo, Wenecja, Werona. Na wymienienie zasługuje m.in. Jusepe de Ribera, który urodził się w Hiszpanii, ale w młodym wieku przybył do Włoch - opowiadał kurator wystawy.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: dr Artur Badach (kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego")
Data emisji: 9.11.2021
Godzina emisji: 16.35
mo