Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie. Legendarni twórcy i ich nieraz bardzo wyboiste zawodowe ścieżki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 00:00
Komiks to nie jest sztuka klasy B. Coś o tym wiedzą - i opowiedzą - Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie, którzy byli gośćmi audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" (13.10).
Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie z Jakubem Kuklą (P)
Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie z Jakubem Kuklą (P)Foto: Jakub Kukla/PR2

Grażyna Kasprzak jest z wykształcenia scenografką, współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą i Kazimierzem Kutzem, od wielu lat pracuje jako kolorystka komiksów. Zajmuje się kolorowaniem prac męża i wielu innych uznanych artystów. Zbigniew Kasprzak to z kolei legendarny twórca komiksów.

Na początku lat 90. państwo Kasprzakowie wyjechali do stolicy europejskiego komiksu - Brukseli. W Polsce bywają wprawdzie regularnie, ale rzadko. Skorzystaliśmy z okazji, żeby w czasie ich krótkiego pobytu w Polsce porozmawiać o ich bardzo wyboistych nieraz ścieżkach zawodowych.

Wyjaśniliśmy, jak z wzorowego studenta stać się uczelnianym enfant terrible (bywa i tak, że to, co nie podoba się w Krakowie, wzbudza zachwyt w Brukseli).

Artystyczny duet: scenografkę i kolorystkę Grażynę oraz rysownika Zbigniewa Kasprzaków zapytaliśmy również w audycji o wspólną pracę, warsztatowe tajemnice i status komiksu w krajach francuskojęzycznych.

Posłuchaj
27:46 2022_10_13 21_29_54_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Grażyna i Zbigniew Kasprzakowie. Legendarni twórcy i ich nieraz bardzo wyboiste zawodowe ścieżki (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Grażyna (scenografka i kolorystka) i Zbigniew (rysownik) Kasprzakowie

Data emisji: 13.10.2022

Godzina emisji: 21.30

pg/kor

Czytaj także

Ewa Jałochowska: komiksy i animacje były ucieczką od rzeczywistości PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 18:00
- PRL był barwny w sztuce plakatu, komiksu i filmu animowanego. Oczywiście, były też plakaty szare, w których ta rzeczywistość się odciska i pojawia się smutek. Jednak sztuka była rodzajem snu, w który można było się zanurzyć - opowiadała w Dwójce Ewa Jałochowska, autorka książki "Kolory PRL".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tobiasz Piątkowski: popkultura powinna sięgać po historię

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 17:30
- Dostaliśmy propozycję zilustrowania historii polskiej agentury działającej w czasie II wojny światowej. Lubimy postaci mniej znane, wybraliśmy Mieczysława Słowikowskiego, również ze względu na egzotyczną scenerię jego działalności - mówił scenarzysta Tobiasz Piątkowski, współautor komiksu o agentach "Goście hotelu Arago".
rozwiń zwiń