Choć Powstanie Warszawskie jest ściśle związane ze stolicą, to pamięć o tym zrywie pielęgnowana jest w całym kraju. W różnych miejscach Polski o godz. 17.00 zawyją syreny. Podobnie obchody będą organizowane w różnych miejscach w stolicy, ale także pod Warszawą. Tam także czynnie brano udział w walce z niemieckim okupantem w sierpniu 1944 r. Poniżej przedstawiamy program uroczystości głównych, które odbędą się w Warszawie.
Weekend 29 i 30 lipca
Inauguracja obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego będzie miała miejsce o godz. 11.00 przy kamieniu "Żołnierzom Żywiciela" na Żoliborzu. Odbędą się tam uroczystości upamiętniające Powstańców walczących w tej części miasta oraz żołnierzy partyzanckich oddziałów Armii Krajowej, które niosły pomoc walczącej dzielnicy od strony Bielan i Puszczy Kampinoskiej.
Także o godz. 11.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano grę plenerową "Chwaty z powstańczej Warszawy". To wydarzenie przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku od czterech do 10 lat. Podczas wydarzenia Park Wolności zamieni się w powstańczą ulicę. Uczestnicy, dzięki przygotowanym zadaniom, dowiedzą się, kim byli powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii "Chwaty". Zgłoszenia są przyjmowane na stronie.
Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje także Zlot Harcerski "Ramię w Ramię". W programie oprócz udziału w obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jest m.in. spotkanie przy harcerskiej watrze, gra miejska, warsztaty artystyczne. Początek o godz. 15.00 przy Centrum Olimpijskim na Wybrzeżu Gdyńskim.
O godz. 18.00 w Parku Wolności na terenie muzeum będzie miała miejsce Msza święta z udziałem powstańców, harcerzy i warszawiaków. Wydarzenie będzie można śledzić na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.
Do wydarzeń, które na stałe wpisały się w upamiętnienie 63-dniowego zrywu stolicy, należy Bieg Powstania Warszawskiego. Organizowany jest już po raz 32. Dla uczestników przygotowano dwie trasy: pięcio- oraz dziesięciokilometrową. Start na krótszym dystansie o godz. 20.30, pół godziny później na trasę ruszą biegacze pokonujący 10 kilometrów.
Zmaganiom sportowym towarzyszy podniosła atmosfera, a na starcie imprezy można spotkać weteranów Powstania Warszawskiego. Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów, jest usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Metę zlokalizowano przy ulicy Konwiktorskiej.
W Biegu Powstania Warszawskiego może wziąć udział każdy w dowolnym miejscu w Polsce, gdyż impreza ma także swoją wirtualną wersję. Uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje.
W niedzielę 30 lipca o godz. 11.00 także w Parku Wolności odbędzie się spotkanie Powstańców Warszawskich i ich rodzin z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.
Poniedziałek 31 lipca
W poniedziałek o godz. 11.00 w auli Politechniki Warszawskiej rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta m.st. Warszawy.
O godz. 18.00 przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odbędzie się Msza św. polowa. Po jej zakończeniu, ok. godz. 19 będzie miał miejsce Apel Pamięci. Pod pomnikiem zostaną wtedy złożone wieńce.
Wtorek 1 sierpnia
Największa liczba uroczystości będzie miała miejsce 1 sierpnia. Przy pomnikach, tablicach czy skwerach upamiętniających bohaterów Powstania, a także miejscach związanych z tym patriotycznym zrywem będą składane kwiaty.
Ok. godz. 11 odbędzie się "Marsz Mokotowa", czyli przemarsz z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej.
Od godz. 16.00 centralne uroczystości przeniosą się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam zostaną złożone kwiaty m.in. na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera". O godz. 17.00, czyli godzinie "W" zostanie oddany hołd Powstańcom przy pomniku Gloria Victis.
Uroczystości 1 sierpnia zwieńczy wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" rozpocznie się o godz. 20.30 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
To jednak nie koniec. W środę 2 sierpnia o godz. 18.00 zostanie otwarta wystawa "Podróż bohaterek. Powstanie kobiet". Będzie ona ogólnodostępna od 3 sierpnia do lipca 2024 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Konkurs fotograficzny
Warto dokumentować wszystkie wydarzenia związane z kolejną rocznicą zrywu. W ramach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jest bowiem organizowany konkurs fotograficzny. Konkurs polega na dokumentacji obchodów tej rocznicy organizowane w dowolnym miejscu na świecie. Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne. Fotografie wykonane aparatem lub smartfonem można nadsyłać do godz. 24.00 7 sierpnia 2023 r.
Prace należy przesłać mailem pod adresem: foto@1944.pl albo za pośrednictwem serwisu WeTransfer na adres: foto@1944.pl. To już piąta edycja konkursu.
Czytaj także:
dz/IAR, 1944.pl, um.warszawa.pl