- "Arkadia" - to tytuł wystawy, która 17 listopada br. zostanie otwarta w Muzeum Narodowym w Warszawie.
- O ekspozycji opowiedziała w Dwójce jej kuratorka: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez.
- W Muzeum Narodowym będzie można oglądać obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie i rzemiosło artystyczne pochodzące z muzeów polskich i zagranicznych, które nawiązuje do tytułu wystawy.
Artystyczne nawiązania do mitu arkadyjskiego będzie można podziwiać w dziełach sztuki z okresu od wczesnego renesansu do współczesności. Wystawę pt. "Arkadia" tworzą dzieła bardzo różnorodne - obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie i rzemiosło artystyczne pochodzące z muzeów polskich i zagranicznych.
Arkadia, Eden, Wyspy Szczęśliwe czy Pola Elizejskie
Mit o Arkadii wprowadził do kultury rzymski poeta Wergiliusz żyjący w I wieku p.n.e.
- To on stworzył ów ideał pięknego miejsca o bujnej przyrodzie i szczęśliwych pasterzach śpiewających o miłości - przypomniała dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez. - Ale w istocie Arkadia to jedno z imion toposu miejsca szczęśliwego, który znamy także pod nazwą biblijnego Edenu, Wysp Szczęśliwych, Pól Elizejskich, ogrodów króla Alkinoosa. Można mnożyć te przykłady, ale wszystkie one wyrażają tę samą potrzebę odnalezienia lepszego miejsca, w którym człowiek będzie mógł realizować swoje marzenia - dodała.
Zobacz zwiastun:
(Muzeum Narodowe w Warszawie/YouTube)
"Tańczący satyr" - zapowiedź cierpienia
Dzieła zgromadzone na wystawie pochodzą z najróżniejszych okresów historycznych obejmujących czasy od starożytności do współczesności. Ekspozycję otwiera rzeźba "Tańczący satyr" - rzymska kopia greckiego oryginału - która ma "wprowadzać w tajemnicę tego pozoru, jakim jest kraina szczęścia, młodości i miłości".
- "Tańczący satyr", który kojarzy się z pijaństwem, rozwiązłości, tańcem i życiem, ulokowany jest bowiem obok pięknego obrazu Jacka Malczewskiego "Thanatos". To rodzima wersja tematu "et in Arcadia ego", zwiastującego śmierć w tej krainie szczęścia. Od początku bowiem, od "Bukolik" Wergiliusza, w Arkadii obecne było cierpienie i ten motyw przewodni także powraca w narracji tej wystawy aż do końca.
Czytaj także:
Lorrain, Siemiradzki, Mehoffer
Na wystawie pojawiają się także takie nazwiska jak Claude Lorrain, François Boucher, Camille Corot, Henryk Siemiradzki czy Józef Mehoffer. Nie brakuje też dzieł artystów współczesnych, a także prac najmłodszego pokolenia twórców i kolektywów artystyczno-społecznych.
Wystawę "Arkadia" będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie od 17 listopada tego roku do 17 marca 2024.
14:03 Dwojka_Wybieram_Dwojke_MNW_2023_11_16-16-30-40.mp3 "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podróż na Wyspy Szczęśliwe (Wybieram Dwójkę)
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Jamrozek
Gość: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (kuratorka wystawy "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie)
Data emisji: 16.10.2023
Godz. emisji: 16.30
mgc