Agnieszka Dauksza: własna bezsilność pozwoliła mi rozpoznać bezsilność w innych

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 23:00
- Wyraziście pamiętam doświadczenie pandemii. Właśnie wtedy pierwszy raz skonfrontowałam się z tym, przed czym uciekałam całe życie, z bezsilnością. Ona zawsze wydawała mi się żywiołem, obezwładniającym i nie do pokonania. Nagle niemal wszyscy podlegali tej presji i nie było jeszcze wówczas wiadomo, co dalej... - mówiła w Dwójce Agnieszka Dauksza, autorka książki "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".
Doktor Agnieszka Dauksza, pisarka, literaturoznawczyni, antropolożka.
Doktor Agnieszka Dauksza, pisarka, literaturoznawczyni, antropolożka.Foto: Albert Zawada/PAP

Jest literaturoznawczynią i antropolożką kultury. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za książkę "Jaremianka. Biografia" (2019) znalazła się wśród finalistów Nagrody Nike.

Posłuchaj
30:18 Rozmowy po zmroku 2025_01_16-22-29-37.mp3 Agnieszka Dauksza o książce "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania" (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Agnieszka Dauksza eseistycznie o rodzajach bezsilności i strategiach walki z nią

Inne publikacje jej autorstwa to "Afektywny modernizm" (2017), "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców" (2016, 2021) i "Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku" (2013).  

Czytaj także:

Moje pisanie wyłania się z bezsilności. Z uczucia, które uchodzi za najgorsze, bo niweczy sprawczość, jest oceanem niepokoju. Bezsiła szybko przeradza się zresztą w pierwsze zdziwienie - odmęty tego stanu może i nie mają kresu, da się jednak rozróżniać ich odcienie i nietożsame poziomy, są też wyspy innych znaczeń - brzmią pierwsze słowa najnowszej książki dr Agnieszki Daukszy pt. "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".

Literaturoznawczyni, antropolożka kultury, dr Agnieszka Dauksza w "Rozmowach po zmroku". Literaturoznawczyni, antropolożka kultury, dr Agnieszka Dauksza w "Rozmowach po zmroku". /Monika Zając/ PR2

W audycji rozmawialiśmy z autorką między innymi o porażce i sile płynącej z jej uznania, a także o tym, jak literatura i sztuki wizualne wyprzedzają rozpoznania naukowców.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Monika Zając

Gość: dr Agnieszka Dauksza (literaturoznawczyni, antropolog kultury, wykładowczyni UJ, autorka książki)

Data emisji: 16.01.2025

Godz. emisji: 22.30

zch/pg

 

Czytaj także

60-lecie Galerii Arsenał w Białymstoku. "Na początku było tu Biuro Wystaw Artystycznych"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 11:00
- Galeria Arsenał powstała jako Biuro Wystaw Artystycznych. Nie jesteśmy najstarszym BWA, plasujemy się mniej więcej po środku. To jest dobry wiek, 60 lat - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk, dyrektor świętującej jubileusz galerii w Białymstoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Spraw Najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 08:07
To pomysł, który łączy spektakle teatralne z rozmowami i warsztatami o tematyce terapeutycznej. Spektakl jest punktem wyjścia, wstępem, wprowadzeniem do rozmów, trudnych, bolesnych, ale prowadzonych pod okiem specjalistów i w bezpiecznej przestrzeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lilka i Madzia, czyli siostry Kossakówny

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2025 17:21
- Z Lilusią szalenie się kochałyśmy i zarazem szalenie kłóciłyśmy. Biłyśmy się, rzucałyśmy w siebie książkami, a potem przepraszałyśmy, i to nie jako smarkule. Ale dorosłe kobiety. Jak któraś drugą porządnie uderzyła, dokuczyła, to czym prędzej szła do miasta i kupowała jej prezent, żeby przebłagać, przeprosić. Pogodzone znowu płakałyśmy z rozczulenia, jak dwie wariatki… - tak Magdalena Samozwaniec wspominała w Polskim Radiu swoją siostrę Marię Pawlikowską-Jasnorzewską.
rozwiń zwiń