"Zawsze jest nadzieja". Dom miłosierdzia ludzkiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 13:00
- Poprzez takie dokumenty chcemy pokazywać, że zawsze jest jakaś szansa na nowe życie, niezależnie od tego jak wielka tragedia nas dotyka – mówił w Dwójce Henryk Dedo, współtwórca opowieści o mieszkańcach Domu Łazarza w Krakowie.
Audio
  • "Dom Łazarza" - reportaż Henryka Dedo i Waldemara Kasperczaka
  • Rozmowa z twórcami dokumentu "Dom Łazarza"
mieszkaniec krakowskiego Domu Łazarza
mieszkaniec krakowskiego Domu ŁazarzaFoto: http://www.dom-lazarza.org/

Dom Łazarza to punkt pomocy, w którym potrzebujący mogą zatrzymać się na czas nieokreślony. Każdy, kto się w nim znajdzie, otrzyma nie tylko dach nad głową, jedzenie i pomoc medyczną, ale również nieograniczoną miłość, dobroć i Boże Słowo.

Dziennikarz, Henryk Dedo przez trzy dni mieszkał z osobami bezdomnymi, które znalazły schronienie w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie Dobroczynne "Betlejem". Przeprowadzone w tym czasie rozmowy znalazły się w radiowym reportażu "Dom Łazarza".

– Niełatwo jest nagrywać ludzi biednych, bo oni często się czują wyrzuceni, odepchnięci, na dodatek często są traktowani instrumentalnie przez media i na początku są bardzo nieufni, ale jeżeli czują, że ktoś jest naprawdę nimi zainteresowany, to zaczynają się otwierać - opowiadał Henryk Dedo.

- Ośrodków takich jak Dom Łazarza jest sporo, ale to co wyróżnia ten konkretny ośrodek to dawanie kolejnej szansy, ci bezdomni mogą zawsze do niego wrócić - dopowiadał Waldemar Kasperczak, współtwórca dokumentu.

Czytaj także

Chcemy pomagać, ale nie zawsze wiemy jak

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:00
- Często mamy dylemat jak pomagać, by nie uzależnić kogoś od pomocy i wciąż dojrzewamy do wymiaru pomagania skutecznego - podkreśla ks. Bogdan Kordula, szef Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wenezuela walczy z ubóstwem... muzyką klasyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 22:00
- Największym problemem ludzi ubogich nie jest brak chleba, ale poczucie "bycia nikim" - mówił w Dwójce twórca eksperymentalnego programu edukacyjnego, Jose Antonio Abreu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Marzę o drewnianej chałupce"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:22
Anna Kalbarczyk z czwórką dzieci i niepracującym mężem mieszka w jednym pokoju. O swojej trudnej codzienności i walce o godne życie opowiedziała w Dwójkowych "Nitkach".
rozwiń zwiń