W baroku wszystko było mocniejsze

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 12:12
Epoka zacofania i upadku kultury? A może lata fascynującego bogactwa form, poszukiwań wyrazu lęków, które nękają nas i dziś? W Dwójce dyskutowaliśmy o baroku.
Audio
  • W baroku wszystko było mocniejsze - audycja "Opisać barok" Ewy Stockiej-Kalinowskiej. (PR, 2013)
Barok na nowo. Głowa Meduzy według Laurenta-Honor Marquestea
Barok na nowo. Głowa Meduzy według Laurenta-Honoré Marqueste'aFoto: Gcbb/Flickr. lic. CC

Epoka między renesansem a oświeceniem nie cieszyła się dobrą sławą. Jednak lata, gdy barok uważany był za okres ciemnoty, synonim złego smaku, czas nietolerancji i religijnego kiczu chyba już dawno za nami. Dziś literaturę i sztukę XVII wieku traktować można jako porywający konglomerat form i idei, które – choć w obcej nowoczesności estetyce – mówią o sprawach wciąż dziś ważnych.       
W Dwójkowej audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" opowiadaliśmy o "polskim baroku w europejskim kontekście". Prof. Piotr Salwa mówił o międzyuczelniamym europejskim projekcie European Network for Baroque Cultural Heritage, w którym polscy badacze mają poważny udział. Projekt ten finansowany jest z programu KULTURA 2007- 2013 – najważniejszego projektu Unii Europejskiej w zakresie wspierania kultury. W ramach badań naukowcy chcą rozpowszechnić wiedzę na temat europejskiego dziedzictwa epoki baroku.
Gośćmi Ewy Stockiej-Kalinowskiej byli: prof. Piotr Wilczek oraz prof. Piotr Salwa. Wysłuchaliśmy również wypowiedzi prof. Wojciecha Tygielskiego, który

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska
Czytaj także

Staram się uchwycić istotę dzieł Bacha

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:41
Isabelle Faust uważa, że najwierniejszą interpretację dzieła nie uzyska się poprzez używanie instrumentów z epoki, ale zrozumienie intencji kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarodziej pędzla, nieokrzesany i kłótliwy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 13:00
Fundamentalny wpływ na ukształtowanie jego własnego stylu miała znajomość z Caravaggiem. Pracował na usługach Watykanu jako twórca fresków. W latach 1621-23 przebywał w Genui na zaproszenie patrycjusza Giovanniego Antonia Sauli, dla którego wykonał liczne płótna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potwierdzono autorstwo obrazów Dolabelli

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 17:11
Niezwykłego odkrycia dokonano w krużgankach Bazyliki ojców Dominikanów w Krakowie.
rozwiń zwiń