Popęd: daje żyć czy niszczy?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 09:00
To coś, co mamy wspólnego ze zwierzętami? Czy zupełnie nie? Popęd to najważniejsza, pierwotna siła czy coraz częściej podważany koncept naukowy? Posłuchaj dyskusji w Dwójce, w której brali udział znawcy etologii, seksuologii i filozofowie.
Audio
  • W nauce zanika słowo popęd, mówi się raczej o motywach
Popęd: daje żyć czy niszczy?
Foto: Glow Images/East News

- W ostatnim czasie mamy bardzo dużo danych z nauk przyrodniczych, z neurofizjologii, które zasadniczo zmieniają całe nasze spojrzenie na kwestię popędów, na zarządzanie tymi popędami przez układ nerwowy - opowiada etolog, prof. Tadeusz Kaleta.
W naukach o zachowaniu zwierząt zanika słowo popęd, mówi się raczej o motywach.
Badacze odeszli od koncepcji, że zachowanie zwierząt wywołane jest potrzebą, którą trzeba zaspokoić. Wręcz przeciwnie, okazuje się, że zwierzęta antycypują pewne rzeczy. To naukowcom bardzo komplikuje sytuację.
Co z ludźmi? Jak popędy wpływają na nasze zachowania?
Dla jednych to ślepe siły, które należy poddać kontroli rozumu. Dla drugich - motor działań, decyzji oraz kontaktów ze światem i ludźmi. Jeszcze inni widzą w nich moc rozsadzającą wszelkie ograniczenia.
- Szukając rozkoszy za wszelką cenę, często postępujemy mało intuicyjnie, pewnie bardzo ewolucyjnie i pierwotnie. Gratyfikacja przeradza się często w destrukcję - mówi Daniel Cysarz, seksuolog kliniczny i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny.
Czyli kierując się popędem działamy przeciwko instynktowi samozachowawczemu? - Współczesna teoria ewolucji nie przewiduje czegoś takiego, jak instynkt samozachowawczy - mówi jednak prof. Kaleta.
Posłuchaj całej audycji. Gośćmi Michała Nowaka byli również prof. Andrzej Leder – filozof kultury i dr Monika Murawska – filozof, historyk sztuki.

Michał
Michał Nowak, dr Monika Murawska, prof. Tadeusz Kaleta, Daniel Cysarz, fot.Grzegorz Śledź

usc

Czytaj także

Pola Dwurnik: jej faceci to prawdziwe zwierzaki...

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2012 20:20
Swoim ośmiu byłym chłopakom artystka nałożyła niezwykłe maski. Jest niedźwiedź, groźna czarna mamba, pyszny paw, kondor, świnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa płeć w kinie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 14:00
- Kobiecość i męskość są inaczej rozumiane poprzez stulecia i w różnych kulturach - zwracała uwagę Agnieszka Weseli, historyczka seksualności. - Przekonanie, że istnieją dwie płcie jest błędne - mówiła w Dwójkowej dyskusji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychoanaliza: wiedza, nauka czy mitologia?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 12:00
- Autor "Potyczek z Freudem" walczy z przekonaniem, że mamy być za wszelką cenę zdrowi, szczęśliwi, że należy unikać stresów i depresji. Jego zdaniem takie podejście może prowadzić do zniewolenia - mówi profesor Zofia Rosińska.
rozwiń zwiń