11 marca minie 15. rocznica śmierci Kazimierza Brandysa: twórcy, którego dwa utwory zyskały sławę dzięki mistrzowskiemu przeniesieniu ich na ekran. Pierwszy to opowiadanie "Jak być kochaną" (film Jerzego Wojciecha Hasa ze znakomitą rolą Barbary Kraftówny jako Felicji). Brandys wystąpił tu również jako współscenarzysta. Następny to powieść "Matka Królów", zekranizowana przez Janusza Zaorskiego, który był nie tylko reżyserem filmu, ale także autorem scenariusza. Filmowane były też inne utwory Kazimierza Brandysa, ale nie osiągnęły one sławy ani artystycznego lotu wyżej wymienionych, choć w swoim czasie budziły zainteresowanie.
Twórczość i los Kazimierza Brandysa uwikłane były w historię. Można zatem powiedzieć, że pozostaje on pisarzem kontrowersyjnym. "Nierzeczywistość" to jeden z pierwszych utworów, jakie wydane zostały w drugim obiegu. Natomiast powieść "Obywatele" jest jaskrawym przykładem stalinowskiej propagandy.
Poczynając od "Miesięcy", zaczyna Brandys uprawiać swego rodzaju biograficzną autokreację. Ostatnia jego książka, wydana już po śmierci autora, to "Co nie jest prawdą - notatki z lektur i życia".
W audycji poświęconej Kazimierzowi Brandysowi udział wezmą: Elżbieta Sawicka, prof. Stanisław Bereś, Marek Kochan i Janusz Zaorski.
***
Na "Strefę literatury" w niedzielę (8.03) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Anna Lisiecka i Anna Sieradzan.
jp/mm