Myślę, wątpię, piszę. Rzecz o naturze eseju
Z podziwem pisali o nim Gustaw Herling-Grudziński i Konstanty Jeleński. On sam twierdził: "Cokolwiek myślimy, mówimy, czynimy staje się bezsensowne, jeśli mamy przeświadczenie, że robimy to dla siebie. Na bezsens wskazuje nasza śmierć. Wszystko zaś nabiera sensu, jeśli dokonujemy tego z myślą o innych, o przyszłości, bezinteresownie".
Stanisław Kasprzysiak podkreślił, że chcąc zrozumieć sens istnienia, Nicola Chiaromonte zwracał się ku starożytnej Grecji. Gość audycji zwrócił uwagę, na trzy kluczowe dla Włocha pojęcia greckie. - To była mojra, czyli przeznaczenie, drugim to był kosmos rozumiany jako ład świata, trzecim zaś był Tanatos, czyli śmierć, którą uznawała za zachętę do życia, bo pozwala docenić każdy dzień, każdą chwilę.
Tłumacz wyjaśnił, dlaczego Chiaromonte uważał optymizm za zniewagę dla intelektu. Z kolei wydawca Piotr Kłoczowski zwrócił uwagę na myśl filozofa, wedle której cała nadzieja ludzkości tkwi w małych grupach przyjaciół. Zaś autor opracowań tekstów Chiaromontego Wojciech Karpiński mówił o jego życiu rodzinnym i światopoglądowej niezależności.
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy też o wydanych w Polsce "Notatkach" Chiaromontego oraz "Listach do Muszki" - tomie jego korespondencji z pochodzącą z Niemiec benedyktynką, poetką i tłumaczką Melanie von Nagel.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: Stanisław Kasprzysiak (tłumacz), Piotr Kłoczowski (wydawca) i Wojciech Karpiński (eseista)
Data emisji: 8.07.2018
Godzina emisji: 18.00
jp/bch