Gość PR24 podkreślił, że na oczach Józefa Mackiewicza odchodziła stara XIX - wieczna Europa. - Rodziły się nowe czasy, na które Europa nie była przygotowana, a już na pewno nie Józef Mackiewicz, który nigdy nie pałał sympatią do komunizmu. Od samego początku diagnozował ten system jako zło, a można nawet powiedzieć, że jako zło wcielone - mówił. Dodał, że Józef Mackiewicz nie żyje niestety w mentalności pokolenia młodych Polaków.
"Mackiewicz dawał odpór"
- Józef Mackiewicz wyróżniał się inteligencją i bezkompromisowością. Część niestety elit polskich miała niejasne korzenie i powiązania kolaboranckie. Cichą ich zawiścią było to, że można było dać odpór i nie chodzić na przysłowiowym pasku systemu, który jest jak zaraza. Bolszewizm, komunizm obezwładnia umysł człowieka - mówił profesor.
Józef Mackiewicz – ostracyzm na emigracji
Podkreślił, że Józef Mackiewicz potrafił wychwycić najgorsze cechy komunizmu, mówił że to najgorsze zło jakie mogło powstać w Europie, gdzie tworzono narodowy bolszewizm. W Niemczech jak dodał, ulegano fascynacji tym co działo się w Rosji, chociaż ona do cywilizacji zachodniej nie należała.
"Zachód nie rozumiał Sowietów"
- Podróż do Katynia wiosną 1943 roku wywarła na Józefie Mackiewiczu ogromne ważnie i zmieniło jego życie. Uzyskał pozwolenie polskiego państwa podziemnego i miał zdać relacje z tego wyjazdu - zauważył. Prof. Grzegorz Łukomski dodał przy tym, że politycy zachodni nie rozumieli systemu sowieckiego, ale kierowali się pragmatyzmem politycznym, Józef Mackiewicz to wytykał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
*******
Audycja: Między kropkami
Prowadzący: Weronika Wakulska
Gość: prof. Grzegorz Łukomski (historyk, UAM)
Data emisji: 15.01.2020
Godzina emisji: 19.10
PR24/jj