Anna ucieka z Europy, czyli podróż jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 11:30
Wyjechała z Polski kilkanaście lat temu jako młoda dziewczyna. Dlaczego zdecydowała się zerwać więzy, co gnało ją w świat?
Audio
  • "U siebie w drodze". Posłuchaj reportażu Bartłomieja Majzla (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Co sprawia, że niektórzy ludzie wciąż muszą zmieniać miejsce pobytu?
Co sprawia, że niektórzy ludzie wciąż muszą zmieniać miejsce pobytu?Foto: JFXie/flickr/cc by 2.0

"Czuję się wszędzie u siebie, czuję się u siebie w drodze" - mówi Anna, bohaterka reportażu Bartłomieja Majzla. Dlaczego spaliła za sobą mosty i wyruszyła w drogę? Jej życie, można podsumować cytatem z Cendrarsa: "od portu do portu".

Studiowała w Niemczech, potem błąkała się po świecie żyjąc m.in w Jordanii i Indiach. Od dwóch lat mieszka, samotnie, w drugim co do wielkości mieście Algierii - Oranie, ucząc języka niemieckiego na tamtejszym uniwersytecie. Wykorzystuje każdą możliwą okazję, aby podróżować przez Saharę, zapuszczając się w niedostępne dla innych rejony kraju. Jednak jak sama twierdzi, wkrótce porzuci Algierię i wyruszy znów w dal. Natury nie da się oszukać...

Ta niezwykła historia młodej, wykształconej kobiety, traktuje nie tylko o osobliwym losie kogoś, kto zdecydował się na ucieczkę z naszej cywilizacji, opowiada nie tylko o Algierii i jej mieszkańcach, ale nade wszystko staje się uniwersalną opowieścią o zagadkowym losie człowieka, determinacji i sile, która potrzebna jest, aby smakując życie we wszelkich jego przejawach, zmierzać konsekwentnie po kolejne nieodkryte tajemnice.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzenie: Joanna Szwedowska

Gość: Bartosz Majzel (autor reportażu "U siebie w drodze")

Data emisji: 4.01.2015

Godzina emisji: 22.00

jp

Czytaj także

Nicolasa Bouviera świat oswojony w podróży

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 16:24
- To klasyczna powieść inicjacyjna. Nie jest to sprawozdanie, lecz pisana z dystansu opowieść o pamiętniku z podróży - mówił w Dwójce Piotr Kofta o wznowionej właśnie książce Nicolasa Bouviera "Oswajanie świata".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżniczy dekalog Nicolasa Bouviera

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 21:01
"Wszędzie tam, gdzie żyją ludzie, tam przeżyje podróżnik” - to myśl, którą Nicolas Bouvuier kierował się podczas swoich słynnych wypraw. O jego książce "Oswajanie świata", nazywanej "biblią podróżników", opowiadała w Dwójce Małgorzata Szymańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W pociągu może zdarzyć się wszystko". Literackie oswajanie kolei

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 18:00
– Wiek XIX pozostawił po sobie dwie wielkie rzeczy: kolej oraz powieść. I były one ze sobą silnie związane. Literatura przynosi nam wiele świadectw rosnącej fascynacji tym środkiem transportu – mówił w Dwójce prof. Wojciech Tomasik, literaturoznawca i miłośnik podróży pociągiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec świata chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 21:00
– 20 lat temu opuszczali oni te ziemie w poszukiwaniu lepszego życia. Dziś uciekają w obawie przed śmiercią – mówił Dariusz Rosiak, autor książki "Ziarno i krew".
rozwiń zwiń