Bohaterem "Opowieści o zmroku" był Władysław Kopaliński, jeden z najznakomitszych polskich leksykografów, którego dzieła stanowią dziś jeden z fundamentów polskiej kultury. 5 października minie 10 lat od śmierci człowieka-instytucji, autora takich bezcennych prac jak "Słownik mitów i tradycji kultury", "Słownik symboli" czy "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych".
- Kopaliński był dla mnie postacią przedwieczną. To, że był tak głęboko zanurzony w kulturze, w literaturze, w różnych wielkich opowieściach cywilizacji sprawiało, że w poszukiwaniu wiedzy ufało mu się bardziej niż encyklopedystom - powiedział w Dwójce Jacek Dehnel. A według publicysty Jana Gondowicza, Kopaliński był przedstawicielem formacji intelektualnej, która przynosi zaszczyt przedwojennym szkołom - uzupełniał luki edukacyjne generacji powojennej i traktował to jako swoją misję.
Jacek Dehnel zauważył, że "Słownik mitów i tradycji kultury" czytało się tak, jak dziś czyta się hipertekst: poszukiwane hasło odsyła czytelnika dalej, a kolejne do następnego poszerzając horyzont zdobywanych informacji.
O tym, na ile książki Władysława Kopalińskiego, w dobie internetu wciąż są ważne i aktualne oraz o nim samym jako radiowcu i olśniewającym felietoniście "Życia Warszawy" w nagraniu audycji Dwójki.
***
Tytuł audycji: Opowieści po zmorku
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Jacek Dehnel, Jan Gondowicz
Z nagrań archiwalnych: Władysław Kopaliński
Data emisji: 2.10.2017
Godzina emisji: 21.30
mko/bch