Menu wyświetlane na ścianie, stoły ze sprasowanych kubeczków po jogurtach, noże ze starych kabli czy wreszcie danie z pulpy po wyciśnięciu owoców. To tyko niektóre ze zrealizowanych już pomysłów na ograniczenie odpadów, także organicznych, o których przeczytać można w książce "Less Waste Polska".
O tym niecodziennym wydawnictwie opowiadała autorka jednego z zamieszczonych w niej tekstów Małgorzata Minta, dziennikarka kulinarna.
Zaskakujące pomysły kucharzy i dizajnerów są niejednokrotnie zupełnie nieopłacalne, choć modne. Zdaniem Małgorzaty Minty, ograniczenie zużywania zasobów powinno być zakorzenione w rachunku zysków i strat. - Zdroworozsądkowość jest mało seksowna, ale trzeba zapytać, czy koszt przetworzenia tego produktu oraz to, czy efekt finalny jest na tyle smaczny, że chcemy go umieścić w swojej restauracji, barze czy kawiarni. Czy ta gra jest warta świeczki, czy lepiej produkt zutylizować? - pytała dziennikarka.
W książce można znaleźć przykłady kucharzy, którym podejście "w mojej kuchni nic się nie marnuje" wyszło smacznie, zdrowo i ekonomicznie. - Bestsellerami są dwa produkty: brownie oraz jedno z piw robione w Kopenhadze - opowiadała. Nie jest to jednak regułą. - Wielu szefów kuchni podkreślało, że mimo wszystko ich obowiązkiem jest nakarmienie gościa i to, żeby goście dobrze się czuli po wyjściu z restauracji - podsumowała Małgorzata Minta.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadził: Łukasz Modelski
Gość: Małgorzata Minta (dziennikarka kulinarna)
Data emisji: 14.03.2020
Godzina emisji: 10.00
uk