23:03 _PR2_AAC 2020_11_01-11-00-07.mp3 Szymon Gatlik o smakołykach z przycmentarnych kramów (Droga przez mąkę/Dwójka)
Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas pełen zadumy i refleksji. W tych dniach wybieramy się na cmentarze, aby powspominać swoich bliskich i zapalić znicze na ich grobach. Mimo że w tym roku nekropolie są zamknięte, warto przywołać inną ciekawą tradycję, jaką są przycmentarne stoiska z jedzeniem. Są bowiem w Polsce takie miejsca, w których Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny kojarzone są ze słodyczami.
Szymon Gatlik podkreślił w "Drodze przez mąkę", że przy okazji Wszystkich Świętych, w Polsce można znaleźć różne przysmaki lokalne. Jednym z nich jest właśnie trupi miodek, czyli słodkość, która pojawia się w Krakowie wyłącznie w okolicy 1 listopada. - Przyjęło się uważać, że ma swoje odniesienie kulinarne do rachatłukum, ale według mnie konsystencja jest zupełnie inna. Ja kojarzę to bardziej z chałwą, baklawą i tymi wszystkimi słodkimi deserami, które w kręgu Azji Mniejszej można spotkać - wyjaśnił gość audycji.
Innym ciekawym przykładem są poznańskie rury, zwane również trąbami lub dachówkami. - Są związane z pewną legendą z Poznania, ale z okresu Bożego Ciała. Zgodnie z nią, kiedy orkiestra podczas procesji przechodziła obok jednego z domów, tak głośno zaczęła grać na trąbach, że pospadały dachówki. Stąd ta nazwa, lekko odzwierciedlona w kształcie - mówił Szymon Gatlik.
Czytaj też:
Przysmakiem związanym z Warszawą jest pańska skórka, która w 2008 roku została nawet wpisana na listę mazowieckich produktów tradycyjnych. Gość audycji wspominał m.in. o tym, jak powinna smakować oryginalna pańska skórka, a także czym są lubelskie odpustowe szczypki.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadził: Łukasz Modelski
Data emisji: 1.11.2020
Godzina emisji: 11.00