Wołowina to jedno z najpopularniejszych mięs kuchni amerykańskiej i europejskiej. Znawcy tego szlachetnego gatunku mięsa podkreślają, że aby jego jakość była dobra, należy dobrze traktować zwierzę. - Hormony stresu zmieniają kolor mięsa, zwiększają jego kwasowość, czyli mamy oczywisty czynnik ekonomiczny. Wynika z niego, że im lepsze życie prowadzi zwierzę, tym więcej zarobi farmer czy ranczer. Jego mięso będzie droższe - podkreślił John Cadieux.
Jego zdaniem ważna jest również liczebność stada. Im większa, tym trudniej ją kontrolować. - Jedno zwierzę potrzebuje 6 ha pastwiska. Setka zwierząt to już 600 ha, czyli naprawdę duża posiadłość. Stado musi się ciągle przenosić w poszukiwaniu trawy, a trzeba pilnować zarówno tego, żeby trawa była świeża, jak i żeby krowy nie jadły dużo. Trzeba je stale obserwować - mówił.
Piotr Wójcik wyznał, że zamawiając wołowinę do restauracji bierze pod uwagę liczebność stada. - To jedna z ważniejszych rzeczy. Musimy wiedzieć, skąd mamy mięso. A mamy je od niewielkich hodowców, którym ufamy. Wiemy, że troszczą się o każde zwierzę.
Gościem audycji był także Rafał Bachan, który m.in. wyjaśnił, dlaczego największą popularnością cieszy się wołowina rasy angus. Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób przygotować najlepsze mięso wołowe.
***
Tytuł audycji: Droga przez mąkę
Prowadzi: Łukasz Modelski
Gość: Rafał Bachan, Piotr Wójcik, John Cadieux (znawcy wołowiny)
Data emisji: 29.02.2020
Godzina emisji: 10.00
am