Od Daudeta po Buddenbrooków przy świątecznym stole

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 11:09
Okropna kucja babki Melchiora Wańkowicza, zwycięski smażony karp Oty Pavla, nadziewany truflami indyk Alphonse'a Daudeta, indyk z kasztanami Buddenbrooków oraz szczupak, ostrygi i poncz Karola Dickensa. 
Szczupak, ostrygi i poncz Dickensa przy świątecznym stole?
Szczupak, ostrygi i poncz Dickensa przy świątecznym stole?Foto: Shutterstock

Opisywana przez Melchiora Wańkowicza wigilia miała miejsce w Nowotrzebach, leżących ok. 20 km od Kowna, w dolinie Niewiaży. Nowotrzeby były majątkiem, gdzie urodziła się matka autora. Majątek ten został kupiony od książąt Giedroyców.

Wilia składała się z ośmiu - dwunastu potraw, i mimo solidne i uważne objadanie się, iżby na wszystko miejsca starczyło, miejsca tego nie starczało. W pośrodku stołu pofalowanego bielą obrusa, na pękach siana (ze ździebeł jego wróżyliśmy, czyje życie dłuższe) stawiano tak zwaną kucję - ogromną salaterę poczwórną, w której mieściły się cztery zasadnicze potrawy Wilii, cztery paskudztwa ku tradycji przyrządzone, których nikt nigdy nie tykał. Jestem przekonany, że kucja sięgała swym pochodzeniem zamierzchłych czasów pogańskich - czytamy u Wańkowicza.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Łukasz Modelski omawia z gośćmi wątki kulinarne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór pasujący do głównego dania, czyli tematu omawianego w programie.

Posłuchaj
24:33 Droga przez mąkę Dwójka 25 grudzień 2022 11_01_18.mp3 Od Daudeta po Buddenbrooków przy świątecznym stole (Droga przez mąkę/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 25.12.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Goździk – król zimowych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 12:00
Zimą w kuchni dominują aromatyczne i rozgrzewające przyprawy. Jedną z najważniejszych są bez wątpienia wysuszone pąki Syzygium aromaticum, czyli czapetki pachnącej, lepiej znanej jako goździkowiec korzenny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigilia dla samotnych. Niezwykła inicjatywa Fundacji Wolne Miejsce

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 10:27
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, ale nie każdy spędzi je w rodzinnym gronie. Pomoc osobom samotnym od wielu lat zapewnia Fundacja Wolne Miejsce, która organizuje Wigilię dla samotnych. 
rozwiń zwiń