Europa mniejszości

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 18:59
70 lat temu - w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku - hitlerowcy zgładzili wszystkich 2897 żyjących jeszcze w obozie Auschwitz jeńców romskich. Z tej okazji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się konferencja naukowa poświęcona zagładzie Romów.
Audio
W Polsce żyje od 20 do 25 tys. Romów
W Polsce żyje od 20 do 25 tys. RomówFoto: Anglos/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0

Do Krakowa przyjechało ponad 1000 osób z 25 krajów, wśród nich - aktywiści z międzynarodowych organizacji działających na rzecz Romów. O tym, jak Unia Europejska wspiera integrację największej, bo ponad 10-milionowej mniejszości oraz czy środki przeznaczane na ten cel są wydawane efektywnie, Paweł Siwek rozmawiał z organizatorkami konferencji: Anną Mirgą ze stowarzyszenia Harangos i Karoliną Mirgą z "TernYpe", a także Romanem Chojnackim, Prezesem Związku Romów Polskich oraz Liną Papamichaloupoulou, szefową Departamentu Polityki Antydyskryminacyjnej i Koordynacji Romów Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości Komisji Europejskiej.

Ilu jest obcokrajowców w Warszawie? Między innymi na to pytanie szukają odpowiedzi twórcy projektu "Wzmocnienie trafności i skuteczności działań na rzecz cudzoziemców w Warszawie", finansowanego z Funduszy EOG. Wbrew stereotypom mieszka tu spora grupa osób z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. - W stolicy działa wiele organizacji pozarządowych, wspierających obcokrajowców, jednak potrzebna jest koordynacja działań - uważa  Karol Wittels, prezes Fundacji Obserwatorium, która koordynuje przedsięwzięcie. W tej chwili trwają spotkania z grupami cudzoziemców, którzy opowiadają o swoich problemach i oczekiwaniach. W ich wyniku ma powstać dokument, stanowiący podstawę do stworzenia przez samorząd stolicy Programu Integracji Cudzoziemców w Warszawie.
Tradycyjna muzyka Polski i Norwegii - to temat Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej, która odbędzie się w przyszły czwartek w Radziejowicach. Jej uczestniczy nie tylko wysłuchają wykładów badaczy z obu krajów, ale wezmą też udział w warsztatach tańców tradycyjnych. Te norweskie zajęcia mogą być prowadzone przez dyplomowanych muzyków, z tytułami magistra właśnie w zakresie muzyki tradycyjnej, bo Norwegia jest jednym z krajów, w którym uczy się jej na uniwersytetach. - Przeciwnicy tego rozwiązania zarzucają, że prowadzi to do jej ujednolicenia - informuje doktor Dagmara Łopatowska-Romsvik, z Instytutu Muzykologii UJ.
Sankcje UE wobec Rosji - to najważniejszy w tym tygodniu temat w prasie UE. Komentarze gazet i portali internetowych śledzili Beata Płomecka i Maciej Wiśniewski.

"Magazyn europejski" przygotowała Katarzyna Nowak.

mm/mc

Czytaj także

Z wizytą u polskich Romów. Zdjęcia szczególne

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 09:00
- W tym albumie spotkały się moje dwa pragnienia: opowiedzenia o rodzinie w wysublimowany, cichy sposób i brudzenie się emocjami moich bohaterów - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" fotograf Adam Lach, współautor książki "Stigma".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka cygańska to nie tylko biesiadna estetyka

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 15:51
Pierwsze skojarzenie z muzyką cygańską? Rzewne nuty "Graj piękny Cyganie". Tymczasem muzyka ta ma wiele nieznanych oblicz. Flamenco, cygański hip-hop lub gospel - to tylko niektóre z nich. Liczne będzie można poznać podczas festiwalu Romana Dyvesa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyganie-Europejczycy. Spotkanie z romską sztuką

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 13:00
Romska malarka Małgorzata Mirga w czasie studiów zaczęła uświadamiać sobie swoją tożsamość i to, że musi ona jakoś zaistnieć. Dziś jest organizatorką warsztatów, na które zaprasza do Polski romskich twórców z całej Europy.
rozwiń zwiń