Od festiwalu w Berlinie do skansenu w Bieżuniu

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 14:07
W "Magazynie europejskim" rozmawialiśmy m.in. o MerzMusik, programie Kreatywna Europa oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu.
Audio
  • Magazyn europejski: od festiwalu w Berlinie do skansenu w Bieżuniu (Dwójka)
Zespół pałacowy i założenie obronne z pierwszej połowy XVII w. w Bieżuniu
Zespół pałacowy i założenie obronne z pierwszej połowy XVII w. w BieżuniuFoto: ZeroJeden/wikimedia/CC BY-SA 3.0

15 lat temu niemiecki kurator Mathias Osterwol zorganizował w Berlinie MaerzMusik - festiwal muzyki współczesnej, w ramach którego nie tylko wykonywano klasyczną i awangardową muzykę naszych czasów, lecz także pokazywano instalacje dźwiękowe, happeningi, performance i inne eksperymentalne formy muzyczne. To był wówczas całkowicie nowy pomysł na festiwal muzyki współczesnej. Osterwold opatrzył go podtytułem "Festival für actuelle Musik". Dwa lata temu na stanowisku dyrektora słynnej dziś berlińskiej imprezy zastąpił go Berno Odo Polzer z Austrii. Polzer ograniczył liczbę klasycznych koncertów, wprowadził za to nowe formaty festiwalowych wydarzeń ze sztuką performatywną oraz eksperymentalną elektronikę. Nowy kurator zmienił też nazwę festiwalu na "MerzMusik - Festival für Zeitfrage". O zmianę nazwy festiwalu Berna Oda Polzera zapytała Ewa Szczecińska.

*

Kreatywna Europa to program Komisji Europejskiej oferujący wsparcie finansowe dla sektorów audiowizualnych, kultury i kreatywnych. Program ten, przewidziany do realizacji w latach 2014-2020, będzie zawierał trzy komponenty: media, kultura i część międzysektorową z nowym instrumentem finansowym (od 2016). Z Katarzyną Zalewską z Biura Programu Kreatywna Europa o tym, co wydarzyło się podczas ostatnich kilku miesięcy, rozmawiał Tomasz Mościcki.

*

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, jedyna w Polsce placówka prezentująca życie codzienne i rozwój typowego małego miasta, już wkrótce zmieni swój kształt. Projekt utworzenia skansenu in situ, czyli bez potrzeby przenoszenia obiektów architektonicznych, ma być realizowany przy wsparciu funduszy unijnych i samorządu Mazowsza. Wstępny koszt przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 5,6 mln zł. Skansen na powstać w ciągu najbliższych dwóch lat. Będzie to w sumie pięć obiektów, w tym obecna siedziba muzeum oraz budynki położone w najbliższej okolicy. Wszystkie pochodzą z XVIII wieku. Z kierownikiem Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Jerzym Piotrowskim rozmawiała Monika Pilch.

*

A o tematach dotyczących UE, które znalazły się w prasie europejskiej, informowali nasi korespondenci.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Tomasz Mościcki

Data emisji: 26.03.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/mm

Czytaj także

Czy Komisja Europejska chroni przed inwigilacją?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:00
O ochronie danych osobowych, przesyłanych z Europy do Stanów Zjednoczonych zrobiło się głośno przy okazji afery Edwarda Snowdena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka dla wszystkich w Milanówku

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 20:34
W najbliższym "Magazynie europejskim" porozmawiamy m.in. o idei Studia Muzyki Carmen, które działa w Milanówku, a dokładnie w Prywatnej Szkole Podstawowej przy ulicy Brzozowej 1.
rozwiń zwiń
Czytaj także

X Muza rozwija skrzydła w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 22:00
Narodowe Centrum Kultury Filmowej, którego powstanie współfinansowane jest ze środków UE, rozpoczęło swoją działalność.
rozwiń zwiń