Rzecznik Komisji Europejskiej podkreśla, że ten tytuł ma zapewnić rozwój kulturalny i gospodarczy miasta, dlatego tak bardzo istotne są gwarancje długoterminowe. Lucia Caudet dodaje, że ważne jest to, by miasta, które są Europejskimi Stolicami Kultury, przedstawiły projekty, których realizacja zapewni korzyści w przyszłości, a nie tylko podczas jednego roku trwania kadencji.
Z takim zdaniem zgadza się były wiceprezydent Wrocławia. - Naszywka Europejskiej Stolicy Kultury przez wiele lat przynosi pożytki dla miasta, ma ono szanse zwiększyć ruch turystyczny, jest możliwość promocji, która nie przejawia się tylko i wyłącznie w liczbie turystów, ale później także w liczbie studentów, sile przyciągania inwestorów - opowiada Jarosław Obremski, senator RP.
Znawczyni tematu Joanna Sanetra-Szeliga podkreśla, że Europejska Stolica Kultury jest najbardziej rozpoznawalną inicjatywą Komisji Europejskiej w dziedzinie kultury. Jest to niezwykły prestiż i wspólny cel, który potrafi zmobilizować siły w całym regionie. - Ten tytuł można przyznać miastu, które nie jest kojarzone z kulturą, bo nie przyznaje się go za to, czym miasto w danym momencie jest, a czym będzie lub czym chce być - mówi pracowniczka Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
***
Tytuł audycji: Europejski Klub Trójki
Prowadził: Michał Nogaś
Goście: Joanna Sanetra-Szeliga (znawczyni tematu, pracownik Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie), Lucia Caudet (rzecznik Komisji Europejskiej), Michał Merczyński (dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego i jeden z trzynastu członków komisji, która oceniała projekty polskich miast ubiegających się o tytuł ESK), Jarosław Obremski (senator RP, były wiceprezydent Wrocławia i jeden z autorów wrocławskiego wniosku o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury)
Data emisji: 29.01.2015
Godzina emisji: 21.07
(sm/fbi)